“Rantta sebep olacak projeden dönülmeli”

Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi Başkanı Serdar Erkan, Atatürk Parkının batı tarafında Çamlıbel Mahallesindeki Balıkçı Barınağına yapılması planlana Su Sporları Merkezine itiraz ettiklerin ancak itirazlarının olumsuz sonuçlandığını söyledi. Önümüzdeki günlerde idari ve hukuki süreçlere devam edeceklerini ifade eden Erkan, “Ranta sebep olabilecek hatadan dönülmesini talep ediyoruz” dedi.

“Rantta sebep olacak projeden dönülmeli”


MAYSA DERYAYEVA

 

Çamlıbel’de yapılması planlanan Su Sporları Merkezi projesi konusunda Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Mersin Şubesi (ÇYDD), Eğitim-İş Mersin Şubesi, Yirmi Dokuz Ekim Kadınları Derneği ortak basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında konuşan ADD Mersin Şube Başkanı Serdar Erkan, Su Sporları Merkezi projesine Mersin Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Mersin Şehir Plancıları Odası, Mersin Peyzaj Mimarları Odalarının Mersin Şubesi ve ADD Mersin Şubesi olarak itiraz ettiklerini belirtti.

 

“HAKLI SEBEPLERLE İTİRAZ YAPTIK”

 

Proje itirazının olumsuz sonuçlandığını söyleyen Erkan, “Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünce, askı süresi geçtiğimiz uzun bayram tatiline denk getirilen ve 6 Ağustos 2022 de askı süresi biten Su Sporları Merkezi adı altımda Atatürk Parkının yapılaşmaya açılmasına Mersin Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Mersin Şehir Plancıları Odası ve Mersin Peyzaj Mimarları Odalarının Mersin Şube ve temsilcilikleri ile ADD Mersin Şubesi kendi gerekçeleriyle itiraz etmişlerdir. Ancak Mersin Çevre İl Müdürlüğünün 9.09.2022 tarihli yazısıyla, itiraz yazısında haklı itiraz gerekçelerini, görmezden gelinerek, gerekçe dahi belirtilmeden itirazımız ret edilmiştir” diye konuştu.

 

“MERSİNLİLER YOK SAYILDI”

 

Alınan kararı kabul etmediklerini ifade eden Erkan, bu kararlarla Mersinlilerin yok sayıldığını vurguladı.

Erkan, “Atatürk Parkı ve Balıkçı barınağı yıllardır amatör balıkçıların toplanma yeri olup, ayna Akdeniz ve Toroslar ilçelerindeki dezavantajlı mahallelerde ikamet eden yoksul yurttaşlarımızın ailesiyle denizle buluşabildiği, ucuz deniz ürünleri yiyebildiği ve yaz sıcaklarında serinletici deniz rüzgarlarını alabildiği, en önemli kent belleği kamusal ve sosyal alan olan Atatürk Parkının ayrılmaz parçasıdır. Bu kamusal, ekolojik ve sosyal mekânın, Mersin Marina'da olduğu gibi AVM benzeri yapılaşmayla salt sınırlı üst gelir gruplarının kullanabileceği rant alanı olarak yapılaşmaya açılmasını yanlış buluyoruz ve bu hatadan dönülmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.