Açlık sınırı 7 bin 245 TL, asgari ücret 5 bin 500 TL

Türk-İş tarafından, eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı. Eylül ayı açlık sınırı 7 bin 245 TL’ye, yoksulluk sınırı 23 bin 599 TL’ye yükseldi. Türk – İş rakamlarını değerlendiren Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Asgari ücretle, açlık ve yoksulluk sınırı arasında uçurum var” derken, Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, “3 bin 500 lira emeklilik maaşı emekliler açlık sınırının yarısı kadar parayla geçinmek zorunda kalıyor” dedi

Açlık sınırı 7 bin 245 TL, asgari ücret 5 bin 500 TL


MAYSA DERYAYEVA

 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2022 Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarına açıklandı. Ağustos ayında 6 bin 890 TL olan açlık sınırı 7 bin 245 TL’ye, 22 bin 442 TL olan yoksulluk sınırı ise 23 bin 599 TL’ye ulaştı.

Açlık ve yoksulluk rakamlarını değerlendiren Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, asgari ücret ile açlık ve yoksulluk sınırı arasında çelişki olduğunu söyledi.

 

 

“BEKAR BİR ÇALIŞANIN YAŞAM MALİYETİ YÜKSEK, KAZANCI AZ”

 

Bekar bir çalışanın aylık yaşam masrafını karşılamak için en az 9 bin 470 TL kazanması gerektiğinin altını çizen Göksoy, “Asgari ücret, enflasyon oranı, açlık ve yoksulluk sınırı arasındaki çelişki devam ediyor. Bir ülkenin açlık sınırı altında bir asgari ücret varsa, burada ciddi bir adaletsizlik var. İşçinin, emekçinin üzerinden gizli bir sömürü var. Bunun karşılanması, telafi edilmesi gerek. Bu telafi edilmediği sürece işçilerin yaşam standartlarını düşürdükleri gibi alımgücününde düşürüyor. Bekar bir işçinin yaşam maliyeti 9 bin 470 lira ve aylık kazancı 5 bin 500 lira” ifadelerini kullandı.

 

“EMEKLİLER GEÇİNEMİYOR”

 

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, emeklilerin yüzde 50’sinin enflasyon karşısında alım gücünün düştüğünü belirtti. Emekli maaşının açlık sınırının yarısı olduğunu vurgulayan Karakuş, “Emeklilerin yüzde 50’e yakınının alım gücü düşük. Emekliler dilenecek vaziyette ama bunun dışa vurumu gözle görülmüyor. Bağ Kur, tarımdan emekli olan, vasıfsız işçi olarak emekli olanlar çok düşük emeklilik maaşı alıyor. 3 bin 500 lira emeklilik maaşı alanlar açlık sınırının yarısı kadar parayla bir ay geçinmek zorunda kalıyorlar ama bu emeklilik maaşı ile geçinmek mümkün değil” diye konuştu.

 

“ENFLASYON KARŞISINDA ÖĞRETMENLERE EK ULAŞIM DESTEĞİ VERİLMELİDİR”

 

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül ise öğretmenlerin maaşlarının açlık sınırına denk olduğunu belirleterek, “Yeni öğretmenliğe başlayan bekar, evli, çocuklu kişilerin açıklanan değere göre kendi maaşı açlık sınırına yakın bir ücrettir.  Mersin gibi deniz sahiline yakın illerde kiralar yüksek oranlara ulaştı ve öğretmenlerimizi Marmara, Akdeniz, Ege gibi bölgelerden uzaklaşmaya başlıyor.  Kira, ulaşım, beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta problem yaşıyorlar. Enflasyon karşısında öğretmenlere ek olarak barınma, ulaşım desteği verilmelidir” dedi.