İHD terör saldırısını kınadı

İHD Mersin Şubesi üyeleri önceki gün Mezitli Tece’de Polisevine gerçekleştirilen terör saldırısını kınayan bir basın açıklaması yaptı. Yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu kaydeden İHD Mersin Şubesi Eş başkanı Hakkı Demir, spekülasyon ve nefret söylemlerinin önüne geçmek için derhal hakikatin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

İHD terör saldırısını kınadı


 

 

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi 26 Eylül’de Tece’de bulunan polisevine yönelik yapılan terör saldırısını kınayan bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  Katılımcılar adına basın açıklamasını İHD Mersin Şubesi Eş başkanı Hakkı Demir okudu.

Mezitli Tece’de gerçekleştirilen terör saldırısının kabul edilemez olduğunu söyleyen Demir, saldırıyı kınadıklarını bildirdi. Demir, “26 Eylül 2022 tarihinde Mersin'in Mezitli ilçesinde polisevine yönelik gece saatlerinde yapılan silahlı saldırıda 1 polis memuru yaşamını yitirmiş, 1 polis memuru ve 3 sivil kişi (2'si patlama sonrasında yüksekten düşme sebebiyle, 1'i kurşunla) yaralanmıştır. Saldırıyı düzenledikleri iddia edilen 2 kişi ise çantalarında taşıdıkları bildirilen patlayıcıların patlatılması sonucunda yaşamlarını yitirmişlerdir. Terör yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu kabul edilemez saldırıyı kınıyor, ölenlerin yakınlarının acısını paylaşıyor, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.

 

“DERHAL ETKİN SORUŞTURMA BAŞLATILMALI”

Sivillerin de bulunduğu bir ortamda yaşanan saldırının, başta yaşam hakkı olmak üzere insancıl hukuk ve daha pek çok hakkın ihlaline yol açtığını kaydeden Demir, Ancak yaşananlar, siyasal iktidarın temel hak ve özgürlüklere yönelik yeni kısıtlama ve baskı uygulamalarına, kutuplaştırıcı söylem ve güvenlikçi politikalarına gerekçe oluşturmamalıdır. Kamuoyunda oluşan tüm endişelerin giderilmesi, bilhassa da medya üzerinden üretilen spekülasyonlara ve nefret söylemine son verilmesi için derhal etkin soruşturma başlatılmalı, hakikat ortaya çıkarılmalıdır” diye konuştu. (Haber Merkezi)