HDP’den ‘Karakışa Çözüm Paketi’

Dar gelirli halkın giderek derinleşen ekonomik krizle karakışa girdiğini belirten HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, eğitim öğretim giderlerinin artışı, ısınmada, ulaşımda, temel gıda maddelerinde fiyat artışının devam edeceğini söyledi. İktidarın kötü gidişe dur demek gibi bir girişiminin olmadığını belirten Turan, buna karşın HDP ‘Acil karakış çözüm paketi’ni açıkladı. Turan, kışa girmeden 14 maddeyi içeren çözüm paketinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

HDP’den ‘Karakışa Çözüm Paketi’


MAHMUT SÖNMEZ

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, artan enflasyon ve döviz karşısında dar gelirli vatandaşın her geçen gün biraz daha yoksullaştığını ve alım gücünün düştüğünü belirtti. Kışın halk için herşeyin daha da kötü olacağını söyleyen Turan, halkın kışı en az zararla atlatması için 14 maddeden oluşan ‘Acil karakış çözüm paketi’ni açıkladı.

 

‘SEÇİME AYARLI EKONOMİ POLİTİKASI’

Türkiye’de halkın giderek derinleşen ekonomik krizin pençesinde kış mevsimine girdiğini belirten Turan, bu kış, enflasyon ve yaşam maliyetlerinin, toplumun en yoksullarından başlayarak, emeğiyle geçinen tüm kesimleri vuracağını söyledi. İktidarın ekonomiyi düşük faize dayalı, yüksek kur ve yüksek enflasyonla karakterize ettiğini ve seçime ayarlı ve büyüme hedefli ekonomi politikalarıyla milyonlarca insanımızı yoksullaştığını belirten Turan, bu sistemin yoksullardan zenginlere devlet eliyle servet transferine neden olduğunu söyledi.

 

“KRİZ DAHA DA DERİNLEŞECEK”

Yürütülen ekonomik politikanın birçok olumsuzluğa yol açtığını belirten Turan, “Neticede bu politikalar yüksek enflasyonun yanı sıra, reel ücretlerin erimesi ve yoksulların zaruri tüketim mallarına ulaşamamaları biçiminde kendini gösteren bir “yaşam maliyeti krizi”nin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Okulların açılmasıyla eğitim öğretim giderlerinin artışı, doğalgaz başta ısınmada, ulaşımda, temel gıda maddelerinde önümüzdeki aylarda da devam edecek olan fiyat artışı yoksulların belini bükecek nitelikte. Yoksul hanelerin tüketim sepetinin ağırlıklı olarak zorunlu gıda, ısınma, barınma gibi ikamesi olmayan zaruri tüketim mallarını içeriyor olması, yaşam maliyeti krizini daha da derinleştirecek” ifadelerini kullandı.  Yaşanan ekonomik krize karşı iktidarın bir reçetesi olmadığını öne süren Turan, “İktidarın Orta Vadeli Program gibi bütçe referans metinlerine bakıldığında yukardaki sorunları çözmeye yönelik bir bütçe planlamasının olmayacağı da rahatlıkla söylenebilir. Bugün Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faizini 100 baz puan azaltma hamlesi de, iktidarın yoksulu daha yoksul kılma niyetinde bir değişikliğin olmayacağını kanıtlıyor. Kısaca iktidar önümüzdeki kışı işçi, emekçi, esnaf, kadınlar, gençler ve milyonlarca dar gelirli için şimdiden “kara kış” olarak ilan etmiş durumda” dedi. HDP olarak yaşanan ekonomik sıkıntının uzun ve verimli yapısal tedbirlerle aşılacağının farkında olduklarını söyleyen Turan, bu yönde gerçekçi bir plan ve programa sahip olduklarını ifade etti. Sözlerine “Yaşanmakta olan kan kaybını durdurabilmek için de acil çözümlerin bir an evvel uygulanmasından yanadır” diye devam etti.

 

 

14 MADDELİK ‘KARAKIŞ ÇÖZÜM PAKETİ’

 Turan, ‘Acil karakış çözüm paketi’ diye adlandırdıkları ekonomik talep ve önerilerini şu şekilde sıraladı:

 

1.            Kış boyunca yoksul haneler için ihtiyaç sınırında doğalgaz, kömür, elektrik ve su ücretsiz verilmelidir.

2.            İşe ve okula gidiş geliş saatlerinde toplu taşıma ücretsiz olmalıdır.

3.            Okullarda öğrencilere ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve nitelikli öğle yemeği verilmelidir.

4.            Bebek maması ve bezi dâhil olmak üzere, yoksul ailelerin bebek ve çocuklarının temel ihtiyaçları ücretsiz karşılanmalıdır.

5.            Yoksul hanelerin ilaç dahil tüm sağlık ihtiyaç ve giderleri kamuca karşılanmalıdır.

6.            Yoksul ailelerin okul giderleri kamuca karşılanmalı ve internet ücretsiz olmalıdır.

7.            Yoksul ailelere kira desteği sağlanmalı, geliri olmayan ailelerin kiraları merkezi veya yerel yönetim bütçelerinden karşılanmalıdır.

8.            Küçük ölçekli ve/veya geçimlik çiftçilerin elektrik ve kredi borçları silinmeli, mazot, gübre, tohum ve veterinerlik giderlerinin %80’i kamu tarafından karşılanmalı, önceki yılların tarımsal destekleri derhal ödenmelidir.

9.            Küçük esnafa 100 bin lira hibe desteği sağlanmalı, banka ve vergi borçları faizsizleri silinerek yeniden yapılandırılmalıdır.

10.          Haftalık çalışma süresinin ücretler düşürülmeden düşürülmesi esas olmalıdır.

11.          Devlet bütçesinden yapılan çocuk yardımı, aile yardımı gibi transfer ödemeleri arttırılmalıdır.

12.          Reel ücretler arttırılmalıdır. Bu amaçla;

13.          Üniversite öğrencilerine yurtlar ücretsiz olmalı, karşılıksız 5 bin lira burs verilmeli ve KYK borçları silinmelidir.

14.          Kamuda engelli istihdamı yüzde 10’a çıkarılmalı, engellilerin sağlık ve tedavi giderleri, destek araçları kamuca karşılanmalı. Destek ve bakım ödenekleri asgari ücret düzeyine çıkarılmalı, ve engelliler için bütçeden ayrılan pay bu yıl yüzde 5’e çıkarılmalı.”