“Balık fiyatlarında yüzde 30 oranında artış yaşanıyor”

15 Eylül’de av yasağının kalkmasıyla birlikte taze balıklar tezgahlarda yerini aldı. Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, mazot fiyatlarının yüksek olmasından olayı balık fiyatlarında artış yaşandığını söyledi. Birçok balık türünde fiyat artışı geçen yıla göre yüzde 30’u buluyor.

“Balık fiyatlarında yüzde 30 oranında artış yaşanıyor”


MAYSA DERYAYEVA

 

Denizlerde av yasağının 15 Eylül’de kalkmasının ardından bereketli bir sezon geçirdiklerini söyleyen Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, “Şu anda balık çeşitlerimiz gelmeye başladı. Balık fiyatlarımız gayet uygun ancak balık esnafı olarak sıkıntımız var.  Mazottaki fiyat yüksekliği ister istemez balıkçıları etkiyor ve bu da balık fiyatlarına yansıyor. Buna rağmen Eylül, Ekim, Kasım ayları balık fiyatlarının en düşük olduğu aylardır diğer aylara göre fiyatlarımız uygun, halkımızı bekliyoruz” dedi.

 

“HER BÜTÇEYE UYGUN BALIKLAR MEVCUT”

 

Sardalye fiyatı 25-30 lira, hamsi fiyatı 35 lira, barbunya 50 lira, çupra levrek 70- 80 lira, gümüş balığı 40 lira arasında değiştiğini belirten Polat, “Halkımıza her bütçeye, her kesime hitap eden balık fiyatları var. Sezon yeni açıldığı, okulların açılmasıyla, ekonomik durumdan ötürü çok talep yok ancak her yıl balık yasağı kalktığı zaman böyle bir durgunluk yaşanıyor. Hava fırtınalı, yağmurlu denize çıkamadığımız zamanlarda balık fiyatları yükseliyor. Geçen yıla göre balık fiyatlarında yüzde 30 oranında artış yaşanıyor. Bu artışın nedeni ise mazot fiyatının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bir hafta sonra satışların başlayacağını düşünüyorum” dedi.

 

Balık fiyatlarında neden etiket koymadıklarını açıklayan Polat, “Burası balık pazarı olduğu için biz ne kadar uygun fiyatta etiket koysak ta vatandaşlar tarafından pazarlık yaşanıyoruz. Koyduğun fiyatın bir anlamı olmuyor. En ucuz fiyatı etiket olarak koysan bile indirim istiyorlar. Yüksek fiyat yazsan vatandaşlar yüksek fiyattan dolayı yanaşmıyor” ifadelerini kullandı.