“Amacımız, Karaduvar’ın kaderini değiştirmek”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak 3. Karaduvar Balık Festivali öncesinde gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Gültak, “Tüm Mersinlileri, civar illerde yaşayan vatandaşlarımızı ve bu hafta sonu yolu Mersin’e düşecek herkesi, şirin bir balıkçı kasabamız olan Karaduvar Mahallemiz sahilinde, Cumartesi ve Pazar günleri üçüncüsünü düzenleyeceğimiz balık festivalimize bekliyoruz” dedi.

“Amacımız, Karaduvar’ın kaderini değiştirmek”


İBRAHİM AYDEMİR

 

Akdeniz Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilecek Karaduvar Balık Festivali yarın başlıyor. Karaduvar’ı, Mersin’e, Türkiye’ye ve hatta dünyaya tanıtmayı amaçlayan festivalde; sardalye-ekmek ikramı, Şef Fikret Özdemir’in yemek tarifleri ve söyleşisi, çocuk aktiviteleri, gösteriler ve atölyeler, illüzyon gösterisi, ışıklı gösteri, DJ performansı ve ödüllü yarışmalarla düzenlenecek. Festival öncesi gazetemize konuşan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, tüm vatandaşları Festivale davet etti.

 

“HAKAN ALTUN VE KİBRİT KUTUSU MÜZİK GRUBU SAHNE ALACAK”

 

-Bu hafta gerçekleştirilecek olan 3. Karaduvar Balık Festivali ile ilgili neler söylemek istersiniz? Mersinlileri nasıl bir festival bekliyor?

Açıkçası Mersinlileri; lezzet, eğlence ve heyecan dolu güzel bir festival bekliyor. Vatandaşlarımız, lezzetin eğlence ile buluşacağı Karaduvar Balık Festivalimizde gönüllerince iki gün geçirecek. Karaduvar sahilinde, 24-25 Eylül’de düzenleyeceğimiz festivalimizin ilk gününde, ünlü sanatçımız Hakan Altun sevilen şarkılarını hayranları için seslendirecek, sevenlerine unutulmaz dakikalar yaşatacak. Festivalimizde ayrıca Kibrit Kutusu Müzik Grubu ile sanatçımız Cemal Kılınçer de sahne alıp en güzel şarkılarını söyleyecek.

Karaduvar’ı, Mersin’e, Türkiye’ye ve hatta dünyaya tanıtan festivalimiz, sardalye-ekmek ikramı, Şef Fikret Özdemir’in yemek tarifleri ve söyleşisi, çocuk aktiviteleri, gösteriler ve atölyeler, illüzyon gösterisi, ışıklı gösteri, DJ performansı ve ödüllü yarışmalarla daha da renklenecek. Bu yılki festivalimize de tıpkı 2019 ve 2021 yıllarındaki gibi yine her yaş ve kesimden on binlerce insanımızın adeta akın ederek katılacağına; balık-ekmek lezzetinin konserler, gösteriler, ödüllü yarışmalar ve eğlence ile bir arada olacağı etkinliği doya doya yaşayacaklarına inanıyorum.

Festivalimize binlerce insan geliyor, buradaki esnafımız para kazanıyor, mahalleli de ürününü satıyor. Festival ile bizim amacımız 2 günlük bir iş değil. Şehrimizin ve Karaduvar’ın kaderini değiştirmek. Tüm Mersinlileri, civar illerde yaşayan vatandaşlarımızı ve bu hafta sonu yolu Mersin’e düşecek herkesi, şirin bir balıkçı kasabamız olan Karaduvar Mahallemiz sahilinde, Cumartesi ve Pazar günleri üçüncüsünü düzenleyeceğimiz balık festivalimize bekliyoruz.

 

“AKDENİZ’DE ADLİ OLAYLAR YERİNİ BARIŞ VE HUZUR’A BIRAKTI”

 

-Kültür Sanat’a önem veriyorsunuz. Millet Bahçesi’nde gerçekleştirdiğiniz Yaz Sinema gösterimi ile büyük beğeni kazandınız. Mustafa Gültak’ın Kültür Sanat’a bakışı nasıl?

Akdeniz, ne yazık ki yakın geçmişte sadece belediye hizmetleri yönünden değil, kültür ve sanat anlamında da ihmal edilmiş bir ilçemiz. Akdeniz denince insanların aklına sokak gösterileri, terör olayları ve uyuşturucu madde geliyordu maalesef. Fakat biz bu durumu da değiştirdiğimizi düşünüyoruz. Nitekim ilk işimiz Akdeniz’de huzuru, barışı, kardeşliği ve güven ortamını yeniden tesis etmek oldu. Zira huzurun, güvenin olmadığı bir yer; kültür, sanat veya spor ile anılmaz. İşte biz bu algıyı değiştirdik.

Daha birkaç yıl öncesine dek istenmeyen adli olaylarla kent ve ülke gündemine gelen Akdeniz’de, bugün ise barış, huzur, kardeşlik ve muhabbet var. İnsanlar diledikleri saatte sokaklarda, park ve meydanlarda güvenle gezebiliyor. Nihayetinde de kültürel ve sanatsal etkinliklerimizi başlattık. Bunlardan biri de özellikle 1970’li ve 80’li yıllarda büyük rağbet gören yazlık sinema gösterimini canlandırdık. Gerek Millet Bahçesi’nde gerekse mahallelerimizde düzenlediğimiz açık hava film gösterimlerine, her yaştan insanımız beklediğimizden çok daha büyük ilgi gösterdi. Tabi bu durum bizleri çok memnun etti. Demek ki Akdeniz’de yaşayan insanlarımızın kültürel, sanatsal ve sosyal etkinliklere açlığı varmış.

Geçmişte unutulan Akdenizli kadınlara ve gençlere de özel önem veriyoruz. Kooperatifleşme, tarımsal üretim ve meslek kursları ile kadınları hayata, ekonomi ve istihdama katarken; gençlerimiz ve çocuklarımızın eğitimine destek veriyor, onları sporla buluşturup daha güzel ve güvenli bir gelecek sağlamaya çalışıyoruz. Yakın geçmişte istenmeyen olaylarla anılan Akdeniz’i, bugün kültür-sanat alanında çıtasını yükselten, insanlarımıza kazandırdığımız yeni ve modern tesisler sayesinde sporla anılan bir ilçeye dönüştürmekten; kadınlarımız ve gençlerimiz için hayata kattığımız üretim ve eğitim projelerinden gurur ve mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.

 

“AKDENİZ ARTIK DEĞİŞTİ VE BU DEĞİŞİM DEVAM EDECEK”

 

-Kültür-Sanat alanında gerçekleştirmeyi düşündüğünüz farklı projeler var mı?

Türkiye’nin tüm renklerini içinde barındıran Akdeniz’de; balık festivali, üzüm şenliği, açık hava film gösterimleri, İz Bırakanlar Müzesi, Akdeniz’in Saklı Nağmeleri Kadınlar Korosu, bilim, kültür ve teknoloji şenlikleri, tarih ve doğa gezileri, sanat toplulukları gösterileri ile yeni bir başlangıç yaptığımıza inanıyorum.

Akdeniz artık değişti ve bu değişim devam edecek. Yaptığımız festivaller şehrin ve şehirde yaşayan insanların kaderini değiştirecek, doğru projelerimizle Akdeniz festivaller kenti olacak. Gelecek yıl Nisan ayında Dikilitaş Gül Festivali’ni düzenlemeyi planlıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana, aralarında şehit yakınları, kadınlar ve öğrencilerin bulunduğu 2 bin 500’ü aşkın insanımızı Silifke Kapızlı Gençlik Kampı’nda ağırladık. Hayata kattığımız ‘Anne-Kız Projesi’ ile şehit anneleri ve eşleri ile hayatında hiç şehir dışına çıkmamış, kamp yapmamış dezavantajlı durumdaki anneler ve kızlarını, Silifke’de bulunan Kapızlı Kampı’nda misafir ediyoruz.

Kültür ve Sanat Evlerimizin kursiyer kadınlar ile gençlerimizi, Mut, Erdemli ve Silifke gibi tarihi ve turistik bölgelerimizin yanı sıra, Gaziantep, Hatay, Çanakkale, Nevşehir (Kapadokya) gibi farklı illerimizin tarihi ve kültürel yerlerine geziye götürüyoruz. Akdenizli kadınlar yararına kültür, sanat, tarih ve doğa gezilerimiz devam edecek. Akdeniz’de, bugün itibariyle hizmete açtığımız 11 kültür sanat evimizde, kadınlar ve gençlerimize farklı alanlarda kurs ve eğitimler veriyoruz. Son olarak, Roman vatandaşlarımızın ağırlıklı yaşadığı Turgut Reis Mahallemizde bir kültür sanat evi açarak hizmete sunduk. Yakın zamanda da Huzurkent Mahallemize 12’nci kültür sanat evimizi açıp insanlarımızın hizmetine sunacağız.

Yaz tatilinde küçük çocuklarımızı unutmadık. Futbol, basketbol ve tenis kursları vereceğimiz ücretsiz yaz spor okulunu açarken, Madımak Parkı’na portatif havuz kurup, yine ücretsiz yüzme kursu verirken, Yılmaz Güney Gençlik Merkezi içindeki yarı olimpik havuzumuzda da çocuklarımız için yüzme kursu verdik. Mersin’i, daha yaşanılır, daha güvenli ve konforlu, kent yaşamının sağladığı bütün nimetleri, içinde yaşayanlara sunduğu bir şehir haline getirmekte kararlıyız. Geçmiş yıllarda hayatın her alanında ihmal edilip unutulan Akdeniz’in kadınları, gençleri ve çocukları için; başta kentsel dönüşüm projeleri olmak üzere, eğitim, kültür, sanat ve sporda yeni ve farklı projeler üretmek ve insanlarımızın hizmetine sunmak için kararlılıkla çalışmaya, Akdeniz’i değiştirmeye devam edeceğiz.