“Projenin Mersin’den kaçırılması Mersin’e İhanettir

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı Projesinin Mersin’den alınıp Adana’ya kaydırılmasına epki gösterdi.

“Projenin Mersin’den  kaçırılması Mersin’e İhanettir


 

 

ZELİHA ÖZİPEK

 

 

Gökçel, “Milletvekili seçildiğim günden bu yana Mersin’e bu yatırımın yapılması için çaba sarf ediyoruz. Mersin inisiyatifi geçtiğimiz yıllarda STK’larımız, belediyelerimiz, lojistik sektörü Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı’nın yapılmasıyla ilgili çaba gösterdiler” dedi.

11. Kalkınma planından Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı adının çıkartılmasına tepki gösteren Gökçel, “Mersin bir liman bir kenti. Mersin lojistikte Türkiye’nin en önde gelen illerinin başında geliyor. Mersin Ana Konteyner Limanının   ÇED raporları çıktı, projesi hazır. Biz tam yatırıma dönüşeceği zamanı beklerken şimdi Mersin’den kaçırılıyor. Mersin için biçilmiş kaftan olan bu projenin Mersin’den kaçırılması Mersin’e ihanettir. Eğer biz Mavi Vatan’a sahip çıkacaksak, eğer biz ağır tonajlı konteyner gemilerinin bizim limanlarımızda daha fazla taşıma yapmasını istiyorsak tüm hazırlıkları yapılmış Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanını yapmamız gerekir” dedi.

 

10. Kalkınma Planında Mersin’de yapılması planlanan projenin 11. Kalkınma planı ile birlikte Mersin’den kaçırılmaya başlandığını ifade eden Gökçel, “AKP zaten 11. Kalkınma planı yapılırken art niyetli olduğunu göstermişti. Biz parlamentoda, basın yayın yoluyla bu limanın Mersin’den kaçırılacağını duyurduk. Mersin’deki STK’lar, başta Büyükşehir Belediyemiz, sivil inisiyatif, milletvekilleri, tek tek isimlerini zikrederek birlikte mücadele edelim, bu yatırım Mersin’den kaçırılmasın dedik. Ama bir duyuyoruz ki; başka yerlerde liman yapımı için ÇED raporuna müracaat edilmiş. AKP’nin Mersin ile bir zoru var. Mersin’den intikam alma gibi bir duygusu var. Ama Mersinli şunu iyi bilsin ki; Biz bu limanı Mersin’e Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı olarak yapacağız. Az kaldı, geliyor gelmekte olan; Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanını hayata geçireceğiz” dedi.