Randevu kavgası

Günlerdir Alo 182 - Merkezi Hastane Randevu Sistemi üzerinden Mersin Şehir Hastanesi kadın doğum bölümünden randevu alamayan onlarca hasta, muayene olabilmek için sabah gün doğmadan hastanede saatlerce sıra bekledi ama yine de muayene olamadı. Sabah beşten 09.30’a kadar muayene sırası bekleyip muayene olamayan vatandaşlar ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Yaşanan tartışma anına dair video sosyal medyada yayınlanırken, birçok vatandaş yetkililere tepki gösterdi.

Randevu kavgası


MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin Şehir Hastanesi kadın doğum bölümünde muayene randevusu alamayan vatandaşlar, muayene olabilmek için sabah erken saatlerde sıraya girdi. Sabah erken saatlerde sıraya girip yine muayene olamayan vatandaşlarla güvenlik görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. Hastalarla güvenlik arasında yaşanan tartışma anı video olarak sosyal medyaya atıldı, birçok vatandaş duruma tepki gösterdi.

 

“GÜNLERDİR SİSTEM RANDEVU VERMİYOR”

 

Olay yerinde bulunan ve kadın doğum bölümünden sıra alabilmek için sabah saat 05.30’da hastaneye geldiğini söyleyen bir hasta, ayın beşinden beri muayene için randevu almak istediğini ama bir türlü alamadığını söyledi. Mersin Şehir Hastanesi kadın doğum bölümünden randevu alabilmek için Eylül ayının beşinden beri çabaladığını söyleyen vatandaş, “Ayın beşinden beri Mersin Şehir Hastanesi kadın doğum hastanesinden randevu almaya çalışıyorum. Beşinde 182’yi aradım randevu için, bana randevu için tarih vermediler, ‘Eylül’ün 15’inde tekrar arayın’ dediler. Ayın 15’inde aradım bu sefer ayın 28’inde arayın dediler. Randevu vermiyorlar, aradıkça gün atıyorlar” dedi.

 

“SIRA ALABİLMEK İÇİN SAAT BEŞTE HASTANEYE GİTTİM ÖNÜMDE ONLARCA İNSAN VARDI”

 

ALO 182 hattından bir türlü randevu alamayan vatandaş çareyi sabah erken saatte Mersin Şehir Hastanesi’ne gidip sıra bulmakta aramış. Muayene sırası alabilmek için sabah saat beşte kadın doğum bölümüne giden vatandaş, “Sabah karanlıkta, saat beşte gittim hastaneye ona rağmen önümde onlarca kişi vardı. Zamanla bekleyen kişi sayısı arttı.  Ardından sıra numarası vermeye başladılar ama sadece 15 kişiye bandrolle verdiler. Kalan kişilere ‘Kağıda isminizi yazın dediler’ bende yazdım ve 57. kişiydim o sıralamaya göre” dedi.

 

ONLARCA KİŞİ SAATLERCE SIRA BEKLEMİŞ AMA YİNE DE MUAYENE OLAMAMIŞ

 

Saat 09.30’da ise görevlilerin geldiğini ve kendilerine sadece sıra alan ilk 15 kişi ile hamilelerin muayene edileceğini söylediğini aktaran hasta vatandaş, “Kalan kişilerin muayene edilmeyeceğini söylediler. Orada yüze yakın insan vardı ve çoğu hamile olmayan farklı hastalığı olan kadınlar maalesef” dedi.  Hastanede muayene olmak için saatlerce bekleyen onlarca kadının, duruma itiraz ettiğini dile getiren vatandaş, “Günlerce randevu almaya çalıştık alamayınca saatlerce sıra bekledik. Ona rağmen muayene olamadık, ayrıca konu hakkında bir açıklama beklerken, birde güvenlik görevlilerinin hasta kadınlara karşı kaba tavırlarıyla karşılaştık. Duruma tepki gösteren ve açıklama bekleyen insanları azarladılar maalesef” diye konuştu.

 

“KOCA HASTANELER VAR, BIRAKIN MUAYENEYİ RANDEVU ALAMIYORUZ”

 

Verdiği tüm uğraşılara rağmen bir türlü muayene olamayan vatandaş, “Şehirlere koca koca hastaneler yapıldı ama tedaviyi bir yana bırakın randevu olamıyoruz. Hastayım, günlerdir bir randevu alamadım muayene olmak için. Gecenin karanlığında hasta halimde saatlerce sıra bekledim yine muayene olamadım, benim gibi birçok insan var. Hastalara resmen ‘Paranız varsa özel hastaneye gidip muayene olun yoksa sürünün’ diyorlar” dedi.

 

“2 AYDAN BERİDİR MUAYENE OLAMIYORUM”

 

Sırada bekleyip muayene olamayan vatandaşlarla hastanenin güvenlik görevlileri arasında yaşanan tartışma anının videosu sosyal medyada paylaşıldı. Videoyu paylaşan vatandaş, “Mersin şehir hastanesi kadın doğum bölümü sabah 5 de geldik 15 kişiden sonrasını alamıyoruz diye kavga çıkardılar böyle sorumsuzluk olamaz 2 aydan beri muayene olamıyoruz ve şu an güvenlik görevlisi bizi gönderiyor yetkililer lütfen çare bulalım” diyerek videoyu paylaştı.

 

 

 

VATANDAŞLAR YAŞANANLARA SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERDİ

 

Mersin Şehir Hastanesi kadın doğum bölümünde saatlerce sıra bekleyen onlarca  vatandaş buna rağmen muayene olamadı. Bunun üzerine güvenlik görevlileri ile muayene olamayan hastalar arasında tartışma yaşandı. Sosyal medyada paylaşılan tartışma anının videosuna birçok vatandaş yorum yazarak tepki gösterdi.  Videonun altına yorumlardan bazıları şu şekilde;

- Bende hamileliğimden beri 1 kere gidebildim doğuracam neredeyse daha randevu yok

- Türkiş mülteci

- Özele git diyorlar

- Özele git diyolar onlar 39° ateşli çocuğu götürdüm ilgilenmediler bile ilaç yazıp yolladılar sonra özele götürdüm ilaçlarla beraber 800 lira param gitti megerki kanında enfeksyon varmış boğaz ağrısı diyip ilaç yazıp saliyolar Allah düşürmesin orya paran varsa özele gitcen

- Binası ihtişamlı.

- Sağlıkta çağ atladık...