“Akıl ve mantıkla izahı yok”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, “Akdeniz Sahil Yolu’nun yılan hikayesine döndürülmesini, bırakın Akdeniz Sahil Yolu’nu, Çeşmeli-Taşucu gibi altı üşüt 100 kilometrelik bir otoban bağlantısının bile inşaat süreçlerinin iptali söylentilerini anlamak, akıl ve mantıkla izah edebilmek mümkün değil” dedi.

“Akıl ve mantıkla izahı yok”


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, aylık değerlendirmesinde, Mersin’in yıllardır beklediği kamu yatırımları ile ulaşım projelerini gündeme getirdi.

Mersin’in ekonomik anlamda dev bir sıçramanın dönüm noktasına geldiğini ifade eden Kızıltan, “Mersin, küresel ekonomi zincirinin ayrılmaz ve sağlam bir halkası olabilme fırsatını yakalamayı başaran; daha doğrusu bu fırsatı elde etmenin eşiğinde duran bir kenttir. Ya bir adım atarak artık Barselona, Londra, New York gibi dünyada adı duyulan, ekonomisi ve sosyal yaşam kalitesiyle bir marka dünya kenti olacağız, ya da o adımı atmayı bekleyerek potansiyellerimizi konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

Mersin’in bu potansiyelinin hayata geçmesi için kamu yatırımlarının tamamlanması gerektiğine değinen Kızıltan şunları kaydetti:

“Türkiye’de lojistikten tarıma, turizmden sanayiye kadar omurga sektörlerimizde olmayacak yerlere, zorlama garantilerle, uzun vadede bile kar ve kazanım sağlamayacak yatırımların önü açılırken, lojistiğin merkezi konumunda olan Mersin’in hala lojistik köy projesini beklemesini, Mersin Ana Konteyner Aktarma Liman yatırımını beklemesini, Çukurova Havalimanı’nın açılmasını beklemesini, tahsisi edilen turizm alanlarına yatırımcıların çivi bile çakmamasını ve bir şey yapmayacaklarsa bu tahsislerin geri iadesinin bile istenmemesini, Akdeniz Sahil Yolu’nun yılan hikayesine döndürülmesini, bırakın Akdeniz Sahil Yolu’nu, Çeşmeli-Taşucu gibi altı üşüt 100 kilometrelik bir otoban bağlantısının bile inşaat süreçlerinin iptali söylentilerini anlamak,  akıl ve mantıkla izah edebilmek mümkün değil. Bu yatırımların Mersin’den daha çok hinterlandımızda bulunan illere hizmet verecek olması da cabası… Biz Mersin ekonomisinin bölgeye ve ülkemize vereceği katkının yaratacağı o büyük resmi herkesin görmesini diliyoruz. “

 

“ZORLAMA PROJELERE İHTİYACIMIZ YOK”

 

“Mersin Mersin’den ibaret değildir” diyen Kızıltan,  “Mersin orta vadede Türkiye’nin yeni İstanbul’u, merkezinde Çukurova Bölgesi olan Doğu Akdeniz ve hinterlandı ise Türkiye’nin ekonomik anlamda yeni Marmara Bölgesidir. Biz şunu iddia ediyoruz. Marmara Bölgesine verilen desteklerin onda biri Mersin ve Çukurova Bölgesine verilsin, 20 yılda bu bölge Türkiye’nin ve dünyanın yeni ekonomi bölgelerinden birisi olur. Çünkü Mersin’in zorlama yatırımlara, zorlama projelere ihtiyacı yok. Mersin çölde zorla yaratılan Las Vegas değildir. Mersin, doğal bir liman kentidir. Mersin tarihinde daha limanı yokken, üç tane tahta iskelesi varken bu potansiyeli keşfedilmiş ve bu üç tahta iskele ile Akdeniz’de deniz ticaretinin merkezi olabilmiş bir kenttir” dedi.