“Gerçekleşmesi mümkün değil”

Ana Konteyner Limanı projesinin Adana’ya verilmesine ilk tepki Mersin Deniz Ticaret Odasından geldi:

“Gerçekleşmesi mümkün değil”


 

 

MAHMUT SÖNMEZ

 

Gazetemizin Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanının Adana’ya yapılacağını kamuoyuna duyurduğu saatlerde “Mersin Neden Yeni Ana Konteyner Limanı İstiyor” adlı konferans devam ediyordu. Konferansta konuşmacı olarak yer alan Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Atahan Çukurova, yaptığımız haberi doğruladı ve projenin Adana’ya yapılacağını söyledi. Söz konusu projeyi ‘ucube’ diye niteleyen Çukurova “Kanal İstanbul’dan daha ucube, bana göre gerçekleşmesi mümkün değil” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneğinin öncülüğünde düzenlenen “Mersin Neden Yeni Ana Konteyner Limanı İstiyor” başlıklı konferans Ticaret ve Sanayi Odası salonunda yapıldı.

Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Atahan Çukurova, Ana Konteyner Limanı’nın Adana’ya yapılacağı haberini konferansta duyurdu.

Söz konusu projenin adının Adana Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı Projesi olduğunu ÇED toplantısının 4 Temmuz’da gerçekleştirildiğinin bilgisini veren Çukurova,  “Uzun süredir bu proje hazırlanmış, ucube bir proje. Kanal İstanbul’dan daha ucube inanın. Kanal İstanbul ne kadar ucube ve lüzumsuz bir proje ise bu proje daha da ucube bir proje. Ana Konteyner Liman projesi BOTAŞ’a yapılıyor. Bunun ÇED toplantısı bile yapılmış. Dün araştırma yaptık, güncel bir gelişme var mı diye bir baktık ki, Adana’da Ana konteyner Limanı için ÇED toplantısı yapılmış. Duyumlarımız vardı ama resmi olarak yapıldığını bilmiyorduk. Bakanlığı arıyoruz ‘haberiniz var mı’ diye soruyoruz, üç maymunu oynuyorlar. ‘Bilmiyoruz öyle bir şey mi vardı’ deyip sonra da ‘Biz bilmiyoruz Adana Valiliği yapıyor’ dediler Adana Valiliği’ne havale ettiler. Bu ÇED toplantısı, halkı bilgilendirme toplantısı 4 Temmuz’da yapıldı. Adana ili Yumurtalık ilçesi Gölova Mahallesi, burası BOTAŞ’ta. Adı Adana Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı Projesi, kalkınma projesinde geçtiği gibi. Bizden aldılar oraya koydular” ifadelerini kullandı.

 

“UCUBE BİR PROJE GERÇEKLEŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

 

Söz konusu projeyi ucube diye nitelendiren Çukurova, Adana’ya yapılmak istenen Ana Konteyner Limanının parlayıcı ve patlayıcı taşıyan gemilerin yanaştığı iki iskelenin arasına yapılmak istendiğini söyledi. Söz konusu yerde ana konteyner limanının yapılmasının mümkün olmadığını söyleyen Çukurova, “Ucube bir proje... Bana göre gerçekleşmesi mümkün değil, birilerine para kazandırmaya mı çalışıyorlar bilmiyorum. Ama ne işler ne de yapılması mümkün değil. Proje çizilmişte, Adana’ya yapılacak, devlet kafaya koymuş. Ulaştırma Bakanlığı ‘Burada yapacağım’ diyor. Hani kaynağınız yoktu, yapamıyordunuz Mersin’de. Orada paranız var. Projenin doğusunda BOTAŞ limanı var. Orada Bakü-Tiflis boru hattı, limanın girişinin ağzında boru hattı var, böyle bir tehlike olmaz böyle bir şey. Hemen batısında SANKO’nun petrokimya iskelesi var, oraya da petrol ve kimyasal tankerleri geliyor.  Parlayıcı ve patlayıcı taşıyan gemilerin yanaştığı iki iskelenin arasına koca gemileri ufacık yerden sokacaklar. Bunun için diyorum Kanal İstanbul’dan daha ucube bir proje. Ulaştırma Bakanlığı projeyi aktive etmiş durumda. Bizim bunun ucube olduğunu, fiziken olmaması gerektiğini anlatmamız gerekiyor. Artık şapkamızı önümüze koyup, neden Mersin’ yapılması gerektiğini değil, Adana’ya neden yapılmaması gerektiğini anlatmamız gerekiyor. Durum bu Mersin için ne yapmamız gerektiğini Mersinli aktörler olarak düşünmemiz gerekir özellikle Mersinli siyasiler bu konuda ne yapacak görelim bakalım” diye konuştu.

 

KIZILTAN MERSİNLİ SİYASETÇİLERE YÜKLENDİ

 

 

Ana Konteyner Limanının Adana’ya yapılacağını konferansta öğrenen Mersin Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, karara tepki gösterdi ve Mersinli siyasetçileri Mersin’in sorunlarıyla yeterince ilgilenmemekle suçladı.  STK’ların Ana konteyner Limanı’nın Mersin’e alınması için elinden geldiğini yaptığını söyleyen Kızıltan, “Biz bu proje için her yerde her zaman elimizden geleni yapıyoruz. Mersin’de seçilen siyasiler bu işin üstüne gitmiyorlar. Siyasetçiler konuyu mecliste konuşmak için bilgi belge ve rapor istiyorlar veriyoruz. Geçmişten bugüne Mersin’in çok güçlü bakanları oldu, Fikri Sağlar’lar, Kürşat Tüzmen’ler, Lütfi Elvan’lar… Yani bu isimlere lobi yapmaya ne gerek var ki kendileri lobi zaten her geldiklerinde kendilerine bunları anlattık. Şimdiki milletvekillerimize de anlatıyoruz ama başka tür işlerle uğraşmak kolaylarına gidiyor herhalde, bu tür işlerle uğraşmıyorlar. Burada STK’lara kimse kabahat bulamaz çünkü biz bu konuyu Bakanlarla da Cumhurbaşkanıyla da görüştük sürekli. Lütfi Elvan’a sıkıntıyı aktardık. Mersinli siyasiler bir araya gelecek. STK’lar bir araya gelmiş, seçtiğimiz milletvekilleri bir araya gelemiyor” dedi.

 

“MİLLETVEKİLİNİN NE İŞİ VAR KAHVEDE”

 

Şehrin Mersinli siyasetçileri çalıştırması gerektiğini söyleyen Kızıltan, “Meclis toplantısına vekilleri tek tek arayıp çağırıyoruz, Mersin’in sorunlarını konuşmak için, ‘O gelirse gelmem, bilmem kim var ben gelmem’ diyenler oluyor. Seçtiğimiz siyasetçileri çalıştırmamız lazım. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Arkadaş, gidip toplumsal uğraşmak, kahvehaneye gitmek… Ya buraya gelince siyasetçi nereye gelecek? Ticaret Sanayi Odasına gelecek. Senin ne işin var kahvelerde orada burada. Gitsin ama önce buraya gelecek. Parti liderleri geliyor, buraya getirmiyorlar. Ya arkadaş buraya gelecek. Önce siyasetçilerin düşünmesi lazım, bizimde onların düşünmesini sağlamamız lazım” ifadelerini kullandı.