TEKNOFEST’te ödül alan gençler rektör Çamsarı’yı ziyaret etti

Mersin’in çeşitli liselerindeki öğrencilerden oluşan ve son olarak 2022 yılında İnsansız Sualtı Sistemleri Temel Kategori alanında birincilik ödülü kazanan TEKNOFEST Robotik Kodlama grubu, eğitmenleriyle birlikte Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’yı ziyaret etti.

TEKNOFEST’te ödül alan gençler rektör Çamsarı’yı ziyaret etti


TEKNOFEST Robotik Kodlama kurucusu Olcay Cantürk önderliğinde gerçekleşen ziyarete; öğrenciler takım kaptanı Burak Cantürk, Arda Kaplan, Damra Kaan Ağlamaz, Ufuk Eren Can ve Oruç Kenan İlhan katıldı. Ayrıca grupta bulunan öğrencilerden Damra Kaan Ağlamaz’ın öğrencisi olduğu Korukent Anadolu Lisesi Müdürü Ali Gökhan Yücetürk ve bu başarılı gruba eğitim ve danışmanlık hizmeti veren MEÜ Bilgi İşlem Dairesi’nde çalışan personel Ertan Dinler de ziyarette hazır bulundu.

 

Öğrenciler ve eğitmenleriyle projeler hakkında fikir alışverişinde bulunan Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; özellikle fark yaratmanın, bir işi ilk ve farklı yapmanın önemine değindi. Prof. Dr. Çamsarı, “Öğrenciye dokunmak önemli. Bir öğrenci için de kendisiyle ilgilenen büyüğünün olması önemli. Üniversite olarak Türkiye’nin tek Gençlik Bilim ve Sanat Akademisi’ne sahibiz. Ve yine ülkemizdeki üç adet Girişimcilik Merkezi’nden biri üniversitemizde yer alıyor. Bu birimlerde gençlerle sürekli iletişim halindeyiz. Onların projelerine rehberlik etmekten ve onları geleceğe güvenle hazırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu merkezlerde okullar tarafından belirlenen ilgili öğrencilerin deneyler yapıp, prototipler üretebileceğini belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Teknoloji Transfer Ofisimiz var. Ortaokul ve lise çağındaki bir öğrenciye sunulabilecek her türlü imkâna sahibiz. Ve bu konuda Türkiye’de çalışmalar yapan öncü bir üniversiteyiz. Bu merkezler aynı zamanda öğrencilerimizin meslek seçimine de katkı sunabilir. Öğrencilerimizin istediklerinde neler yapabileceklerini görmeleri çok önemli.” dedi.

Ziyaretin sonuna doğru Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, öğrencilere enerji konusunda çalışmalar yapmalarını ve proje üretmelerini önerdi. Ziyaret, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. (Haber Merkezi)