Gündem yoksa siyaset var!

Akdeniz Belediye Meclisi ihtisas komisyonları, evrakların zamanında ve eksiksiz olarak teslim edilmemesi, konuların görüşülmesi için yeterli zaman olmaması nedeniyle hiçbir dosyayla ilgili karar alamayınca belediye meclisi gündemsiz olarak toplandı. AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, komisyonların karar almamasından dolayı CHP ve HDP grubunu suçladı. Gültak, CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ı hedef aldı.

Gündem yoksa siyaset var!


MAHMUT SÖNMEZ

 

Son aylarda tartışmalara, kavgalara, siyasi atışmalara sahne olan Akdeniz Belediye Meclisi eşine az rastlanır bir olaya daha sahne oldu.

Belediye Kanunu gereğince, belediye başkanının meclise sunacağı konuların komisyonlara gitmesi gerekiyor. Yine kanuna göre teklif dosyalarının komisyon üyelerince incelenebilmesi için komisyonlara süre verilmesi gerekiyor.

Akdeniz Belediyesi idaresi, son meclis toplantısı öncesinde komisyonlara yeterli süre vermeyince üstelik evrak zamanında komisyon üyelerine gitmeyince komisyonlar karar çıkarmadı. Bu nedenle Akdeniz Belediye Meclisi gündemsiz olarak, sadece dilek ve temenniler gündemiyle toplandı.

 

 

MECLİS AKDENİZ, KONU BÜYÜKŞEHİR

 

Akdeniz Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Gültak meclis sinevizyonuna, MHP Mersin Milletvekili Oktay Kılavuz’un Mersin Büyükşehir Belediyesinde terör örgütleri ile iltisaklı kişilerin çalıştığı yönündeki soru önergesine İçişleri Bakanı Süleymen Soylu’nun cevabını yansıttı.

Soylu’nun konuyla ilgili cevabını mecliste okuyan Gültak, “Herkes kendine göre bir pencereden bakar ama sonuçta Süleyman Soylu bu devletin İçişleri Bakanı, Dağda olduğu bilinen 33 kişinin ailelerinden bir kısmı iltisaklı olarak hala Büyükşehir’de çalışmakta. Ayrıca burada görüldüğü gibi 14 kişide tutuklanmış durumda. Büyükşehir Belediye Başkanının 3500 kişiyi işten çıkarıp, kimleri işe aldığı devlet kanalları tarafından ispatlanmıştır. Kimin kimle kapalı kapılar ardında ortak olduğunun belgesi bu” dedi.

 

“BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE BU İDDİALARI DİLE GETİRİN”

 

Gültak’ın iddialarına tepki gösteren CHP’li Mahmut Dönmez, “Büyükşehirin belediye meclis üyesisiniz sizde orada dile getirin bu iddiaları. Bu aslı olmayan bir ithamdır. Bu konuda İl Başkanımız Adil Aktay gerekli açıklamayı yapmıştır. Kamuoyu da bu konuda gerçekleri biliyor. Burada kimse kimseyi böyle bir şeyle suçlayamaz. Siz yanlış ithamlarda bulunuyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

ADİL AKTAY VE VAHAP SEÇER’E YÜKLENDİ

 

Dönmez’in verdiği cevaba sinirlenen ve Vahap Seçer ile CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’a yüklenen Gültak, “İl başkanının açıklamasını okudum, boş bir açıklama. Tamamen iftirayla dolu. Sizde boş boş konuşmayın. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kurucusudur. Ama onun kurduğu partinin şimdiki yöneticileri CHP’yi ne hale getirmişler. Mahmut Bey, CHP’yi sizler bu hale getirdiniz. Vahap Bey, il başkanınız ve sizler bu partiyi bu hale getirdiniz” dedi.

 

MUHALİF ÜYELERİ İS YAPTIRMAMAKLA SUÇLADI

 

CHP’li ve HDP’li meclis üyelerini kendisine hizmet yaptırmamakla suçlayan Gültak, “Ayrıca sizi hem muhtarlarımıza hem de Akdeniz halkına şikayet ediyorum. Oturup karar verebileceğiniz konulara karar vermediniz, geciktiriyorsunuz. Ama beni durduramazsınız. Muhtarların ekstra 150 lira almasını bu ay için engellediniz. İçel Sanat Kulübüne her sene destek veriliyor.  Hadi satış maddelerinde yerine gidip inceleyeceksiniz anlarım bekletin ama bu maddelerde neyi beklediniz. Komisyonları toplamayalım, işletmeyelim ayda bir karar verelim, Gültak’ın işini yavaşlatalım diyorsunuz” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

HDP’Lİ MECLİS ÜYESİNİ SAVUNAN CHP’Lİ ÜYEYİ TERÖR SAVUNUCULUĞUYLA SUÇLADI

 

AKP’li Tufan Nenni CHP’li meclis üyesi Aydın Demirci’nin önceki hafta yaşanan tartışmalarda HDP’li Akdeniz Meclis üyelerine destek vermesini bölücülerin savunması olarak niteledi. 

Nenni, “Geçen hafta HDP’li arkadaşlarla ben tartışırken, CHP’li aydın Demirci, üstüme yürüdü. CHP’liler terörün ve bölücülerin savunuculuğunu yapmaktan bir adım öte gidemiyorlar. Tutturmuşsunuz bir Atatürk. Atatürk’e de takiye yapıyorsunuz. Terörü savunanlara, terörü destekleyenlere hepinize kırmızı kart gösteriyorum” dedi.

 

“SENDE HAKSIZLIĞA UĞRARSAN SENİ DE MÜDAFAA EDERİZ”

 

Nenni’nin iddialarına cevap veren CHP’li Aydın Demirci, “Tuffan Nenni denen arkadaşın hangi bayrağa selam verdiği belli değil. Kendisi de ezilse ve üstüne biri gitse, haksızlığa uğrasa onu da savunuruz. Burada konuşurken bağırıp, hakaret edip konuşuyorsun. Olmadık ithamlarda bulunup bizleri tahrik etmeye çalışıyorsun. Sende haksızlığa uğrarsan seni de müdafaa ederiz” diye konuştu.