10. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu başlıyor

10. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu başlıyor


MAYSA DERYAYEVA

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Mersin Koordinatörü Ebru Petek Budur, 18 Eylül’de “Biz renklerin peşindeyiz sen olmazsan bir renk az oluruz” temasıyla bisiklet turu düzenleyeceklerini açıkladı. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 10. yıl etkinliğini düzenleyeceklerini söyleyen Budur, Uğur Mumcu Parkında başlayıp Soli Pompeipolis Antik Kentinde sona erecek bisiklet turuna, tüm Mersinlileri davet etti.

2015 yılında gönüllü olarak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Mersin Koordinatörlüğünü üstlenen Ebru Petek Budur, 18 Eylül tarihinde düzenlenecek bisiklet turu hakkında gazetemize bilgi verdi. 2019 yılında bisiklet kullanmaya meraklı vatandaşlara ücretsiz olarak eğitim verdiğini belirten Budur, ücretsiz olarak verilen bisiklet kullanma eğitimine Mersinli kadınlardan ilginin yüksek olduğunu ifade etti. 2019 yılından bu yana toplamda bin'e yakın kadına ve çocuğa ücretsiz eğitim verdiğine dikkat çeken Budur, vatandaşlardan bisiklet kullanmaya ilginin oldukça yüksek olduğunu vurguladı.

Budur, “Kent insanına ulaşma amacıyla pandemi öncesi okullarda kendi girişimim veya davetlerle bisikletli yaşam kültürü eğitim sunumları yaptım.  Bisiklet kullanımına fayda sağlayacağına inandığım tüm faaliyetlere katılarak, organize ederek veya duyurarak destek oldum. Bisikletin balkonlarda unutulup paslanan bir nesne olmaması için piknikler, partilerle bahaneler üretip, kadınları, kent insanlarını bisikletleriyle sokağa davet ettim” dedi.

 

 

“TÜM BİSİKLET SEVERLERİ DAVET EDİYORUZ”

 

Süslü kadınlar bisiklet turu hakkında bilgi veren Budur, 32 ülkede 200 şehirde eş zamanlı olarak turların gerçekleştiğini söyledi. Budur, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yüzlerce il/ilçede eş zamanlı yapılan global kadın hareketine dönüşmüş bir sivil inisiyatifdir. Yaygın ve etkin başarısı ile çok sayıda uluslararası platformlarda tanınan ve 2022 yılında birleşmiş milletler tarafından da özel ödüle layık görülmüştür. Dünyanın birçok şehrine yayılarak global kadın hareketine dönüşen 'süslü kadınlar bisiklet turu bu sene 32 ülkede 200 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek ve on binlerce kadın bisikletleriyle aynı anda yollarda olacak” diye konuştu.

 

“BİSİKLET KULLANMAK İNSANI ÖZGÜRLEŞTİRİYOR”

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu amacının "dünya otomobilsiz kentler günü", "sürdürülebilir ve aktif ulaşım" konularına dikkat çekmek için yapıldığını söyleyen Budur, “Kadınların ve erkeklerin toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve kadınların kendilerini her alanda özgürce ifade etme ve dilediği gibi görünür olma hakları olduğunu hatırlatmak, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlatarak, şehirlerde daha fazla kadını bisikletli ulaşımı seçmeye özendirmek, herkes için güvenli ve adil erişim hakkı talebini pekiştirerek, merkezi ve yerel idare yöneticilerinden bisiklet kullanıcıları için güvenli bisikletli ulaşım altyapısı ve hizmetleri talep etmeyi amaçlıyoruz” dedi.