Turizm yatırımı için yapı yoğunluğu istedi

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Mersin Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı imar planlarında bazı turizm alanlarının yapı yoğunluğunun düşürülmesine tepki gösterdi. Kılınç, “Anamur turizm potansiyelini halen koruyan, Mersin’in en önemli ilçelerinin başında geliyor. Biz otel yapılsın, teşvik olsun diye 1.60 emsal vermişiz. Siz hangi mantıkla bunları 1’e düşürdünüz. Burada bir rant oluşturulmuşsa bunu yapan bizzat Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kendisidir” dedi.

Turizm yatırımı için yapı yoğunluğu istedi


ZELİHA ÖZİPEK

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Kılınç, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Anamur Belediyesi ile ilgili söylediği “Anamur Belediyesi imar planları konusunda rant oluşturuyor, Rauf Denktaş Parkı’nın tahsis edilmesi konusunda Anamur Belediyesi işleri karıştırıyor” sözlerine yanıt verdi.

Kılınç, “Uygulanmak istenen imar planına yalnızca Anamur’dan 1444 kişi itiraz etti. Biz de bu arkadaşların yaptığı imar planını ekibimizle inceledik ve 9 farklı noktada değişiklik yaptık. Bunların tamamı daha önce yapılan imar planında 1.60 emsal verilen turizm alanlarıdır.  Büyükşehir Belediyesi Anamur’a bile gelmeden oturduğu yerde 1/5000’lik bir plan hazırlamış ve bu 9 turizm alanından üçünü yine 1.60 emsal ile devam ettirirken 6 turizm alanını ise 1.0 emsale düşürmüş. Emsali değiştirilmeyen 3 alanın özelliği nedir de emsal değeri düşürülmemiştir? Ya da emsal değeri düşürülen 6 alanın suçu günahı nedir de arazi sahipleri mağdur edilmiştir. Kaldı ki Anamur turizm potansiyelini halen koruyan, Mersin’in en önemli ilçelerinin başında geliyor. Biz otel yapılsın, teşvik olsun diye 1.60 emsal vermişiz. Siz hangi mantıkla bunları 1’e düşürdünüz. Burada bir rant oluşturulmuşsa bunu yapan bizzat Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kendisidir. Biz bu durumun adil şekilde olmasını talep ettik. Çünkü biz kimsenin kimseden eksik ya da fazla hakka sahip olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bir işlem yapılacak, bir rant oluşturulacaksa bu ranttan yalnızca vatandaşın faydalanmasını istiyoruz” dedi.

 

“3 CADDE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

 

Atatürk Bulvarı, Tahsin Soylu Caddesi, Akdeniz Caddesi’nden oluşan Anamur’un kalbi denilebilecek yerlerle ilgili yapı emsal değerlerinin mevcut yapılaşmaya uygun olması gerektiğini kaydeden Kılınç, “Bu yüzden mevcut teşekkülün tespiti için geçmişte verilmiş olan ruhsatları Büyükşehir Belediye Meclisine sunduk. Buna göre bitişik 4 kat için 2.40; bitişik 5 kat için 3.00 emsal hesaplanmıştır. Burada emsale dâhil olmayan alanların da içerisinde hesaplandığı için tarafımıza itiraz yapıldı. Biz bunu da kabul ettik. Bu yüzden belirlenmiş olan emsal haricinde herhangi bir inşaat alanı eklenemeyeceğine dair plan notu eklendi. Burada da kesinlikle parsel bazlı bir teklifimiz olmamıştır. Tamamen Atatürk Bulvarı, Tahsin Soylu ve Akdeniz Caddelerini kapsamaktadır. Bunlar ilçemizde ticaretin döndüğü hatlar” ifadelerini kullandı.

 

“Anamur organize sanayi bölgesi 3 yılda tamamlanır”

 

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur Organize Sanayi Bölgesi’nin yapılabilmesi için bütün prosedürlerin tamamlandığını söyledi.

Müteşebbis heyetin kurulması için çalışma yaptıklarını belirten Başkan Kılınç,  “ Önümüzdeki günlerde müteşebbis heyetin de kurulması ile birlikte Anamur Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk fiziki çalışmaları başlatacağız. Şu ana kadar gerekli bütün prosedürleri tamamladık. İnşallah önümüzdeki 3 yıl içerisinde ilk fabrikayı kurmuş ve faaliyete geçirmiş olacağız” dedi.

Yapımına başlanan Anamur Belediyesi Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nı Cumhuriyetin 99. yıl dönümü olan 29 Ekim 2022’de hizmete açacaklarını belirten Başkan Kılınç, “Dr. Devlet Bahçeli Sahil Parkı’nın açılışının hemen arkasından başlattığımız Recep Tayyip Erdoğan Doğa Parkı’ndaki çalışmaları kısa sürede tamamlayacağız. İçerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, kamelyalar, piknik alanları, macera parkı, çocuk oyun ve spor parkları bulunan doğa parkımızın açılışını Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümü olan 29 Ekim 2022’de hizmete açacağız” dedi.