Kuyruk kaldığı yerden devam

Mersin Büyükşehir Belediyesi MER- EK Halk Ekmek Fabrikası bir buçuk aylık tadilattan sonra Halk Ekmek büfelerini tekrar açtı. Halk Ekmek büfelerinin tekrar hizmet verdiğini duyan vatandaşlar, ekmek büfesi önünde kuyruk oluşturdu. Halk ekmeğine yapılan zammın normal olduğunu söyleyen vatandaşlar, haftanın her günü istedikleri saatte ekmek satılmasını talep ediyor.

Kuyruk kaldığı yerden devam


MAYSA DERYAYEVA

 

Temmuz ayında Mersin Büyükşehir Belediyesi MER- EK Halk Ekmek Fabrikasının tadilatı için halk ekmek satışlarına ara verilmişti. 1 Ağustos’ta açılması planlanan halk ekmek büfeleri bir aylık gecikme ile hizmete başladı. Halk ekmek büfelerinin hizmete başladığını duyan vatandaşlar, ekmek kuyruğu sırasına girdi.

Temmuz ayında yapılan Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde, Mersin Halk Ekmek Fabrikasında üretilen ve büfelerden vatandaşa ulaşan halk ekmeğe zam yapılmasını kabul etmişti. Kararla birlikte, 200 gramlık somun ekmeğin fiyatı 1,50 liradan 2,50 liraya yükseltildi. Halk ekmek büfelerinde 200 gramlık çavdar ekmeği 2,250 liradan 2,50 liraya, 200 gramlık tam buğday ekmeği 2,25 liradan 2,50 liraya, 200 gramlık kepekli ekmeği 2 liradan 2,50 liraya, 50 gramlık roll ekmeği 75 kuruşa, 300 gramlık Ramazan pidesi 3,50 liraya satışa sunuluyor.

 

“EKMEK FİYATINDAN MEMNUNUZ”

 

Mersin’de yaşayan Bayram Çalış, piyasaya göre halk ekmek fiyatının gayet uygun olduğunu söyledi. Enflasyonun yüksek olmasından kaynaklı tüm gıda ürünlerine yüzde 300’e varan zam yapıldığını söyleyen Çalış, “Dışarda ekmek 4 lira ve burada 2,50 liraya satın alıyor. Bu uygulamadan gayet memnunuz” dedi.

 

“BAZEN EKMEK ALMADAN GİDİYORUZ”

 

Nuran Akkut ise fiyatların normal olduğunu ifade etti. Akkut, “Halk Ekmek uygulamasından memnunuz ancak büfelerin günde üç kere değil de günün her saatinde açık olması daha iyi olur çünkü uzun kuyruklarda sıra beklemek zorunda kalıyoruz. Bazen ekmek almadan gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Halk Ekmek büfesine gelen Halil Küçük, “Fiyatın 2,50 lira yerine 2 lirası olsaydı güzel oldurdu. Sıra bekleyip ekmek almak yerine her zaman ekmeği alacağımız gibi ayarlarsalar daha güzel hizmet olur” diye konuştu.