Mersin Büyükşehir’den kadın üreticilere destek

Yürüttüğü projeler ile insanların hayatına dokunmaya devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kadın üreticilere sağladığı destek, meyvelerini vermeyi sürdürüyor.

Mersin Büyükşehir’den kadın üreticilere destek


Evinde, kendi çapında seramik ürünler üreten Esengül Kaşıkara’da, o kadınlardan birisi.

Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destek ile kendine olan özgüvenini ortaya çıkardığını söyleyen 3 çocuk annesi Esengül Kaşıkara “Mersin Büyükşehir Belediyesi böyle etkinlikler yaptığı sürece, biz görünmeyen kadınların görünürlüğü ortaya çıkacaktır” dedi.

 

BAŞARI HİKAYESİ ‘TOPRAĞA DOKUNMAK’ İLE BAŞLADI

 

Başarı hikayesinin ‘Toprağa dokunmak’ ile başladığını ifade eden Esengül Kaşıkara, “Seramiğe başladığımda, toprağın eşsiz güzelliğini ve ruhuma işlediğini gördüm. Yeteneğimin de farkına vardım. Bunlarla ilgili eğitimler almaya başladım. Seramik bana yeterli gelmedi, heykel dersleri almaya başladım. Modellemede de iyi olduğumu gördüm” dedi.

Evinde üretirken yer sıkıntısı yaşamaya ve bundan dolayı zevk almamaya başladığını dile getiren Kaşıkara, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden ilgili çalışanlar ile tanıştım. Etkinliklerin, stantların olduğu, girişimci kadınların, üreten kadınların ürünlerini sergileyebileceği bir alan olduğunu söylediler. Ben de bu etkinliklere katılmaya başladım. Artık bana ‘Yeriniz nerede?’ diye sorulmaya başlandı. Bu çok sıklaşınca, kendi atölyemi açtım. Artık insanlar stantlarda beni tanımaya başlayınca, atölyeme de gelmeye başladılar” diye konuştu.

 

“KADINLARIN GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜ ORTAYA ÇIKARDILAR”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin ardından, kendine olan özgüveninin ortaya çıktığını ifade eden Kaşıkara “Verilen destek, aileme ve bana maddi ve manevi çok katkı sağladı. Görünmezliğimi de görünür kıldı. Büyükşehir Belediyesi böyle etkinlikler yaptığı sürece, biz görünmeyen kadınların görünürlüğü ortaya çıkıyor. Benim varlığımdan haberdar olan birçok insan olmaya başladı. Hani böyle üreten bir kadın varmış, bunları yapıyormuş diye. Büyükşehir her şeyden önemlisi; kendime güvenimi, üretme azmimi, görünürlüğümü, bir şeyler yapabilen bir kadının varlığını ortaya çıkardı. Belediyemiz destek olmasaydı, belki bugün kendimi bulamayacak, ürettiğim ürünlerle evimde cebelleşiyor olacaktım” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)