“Araçlarınızı dikkatli kullanın” | Güney Gazetesi Mersin

“Araçlarınızı dikkatli kullanın”

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında tüm şoförlere araç kullanırken dikkat etmeleri konusunda çağrıda bulundu.

“Araçlarınızı dikkatli kullanın”


ZELİHA ÖZİPEK

 

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Başkan Sarı, okul servislerinin önemine değindi.

Sarı, “Beş gün arayla da olsa 12 Eylül tarihlerinde başlayacak olan 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında küçük yaşta binlerce çocuğumuz okula başlayacaktır. Zaman, zaman derse yetişebilmek için koşarcasına cadde ve sokaklarda olacaklardır. Ayrıca henüz yaşam kuralları konusunda deneyimsiz çocuklarımızın yetişkinler kadar kuralları da bilemeyecekleri gibi, bazı küçüklerin uykusunu alamamış olmasından da kaynaklanan “dikkat” problemleri olabileceği gibi, yola kaçan topunu almak için yola aniden çıkabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmak telafisi mümkün olmayan kaza ve felaketleri önlenebileceğini de unutmayalım” dedi.            

Okul servislerinde hijyen konusunda şoförleri ve öğrencilerin velilerini uyaran Sarı, “Özellikle servis araçlarının bu salgın sürecinde taşıdığı öğrencilere yönelik yeterli koruyucu önlemler almasının yanı sıra öğrencilerin ailesine sağlıklı bir şekilde kavuşmasını sağlaması dışında servis aracı yönetmeliği, azami hız ve kapasite kurallarına çok ama çok dikkat etmelidir” diye konuştu.

Türkiye genelinde trafik kazasının yaşandığı illerde Mersin’in yedinci sırada olduğunu belirten Sarı, kazaları araçların değil, kurallara uyumayan ve dikkatsiz sürücülerin sebep olduğunu vurguladı. Sarı, “Her yıl binlerce insanımızı çoğunlukla sürücü hatalarından kaynaklanan trafik kazalarında kaybediyor olmamız bizlere, yani tüm sürücülerin çok ama çok dikkatli olmalarının gerekliliğini işaret etmektedir. Unutmayınız ki, kazaları araçlar değil, kurallara uymayan ve dikkatsiz sürücüler neden olmuştur, o yüzden lütfen çok dikkatli davranarak yuvalara ateş düşürmeyin” ifadelerini kullandı.