Otoyol hayali başka bahara | Güney Gazetesi Mersin

Otoyol hayali başka bahara

Çeşmeli-Taşucu otoyolu ihalesinin feshedileceği iddia edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Masası üyesi Ahmet Akın, Türkiye’nin kredi risk priminin yüksek olması nedeniyle yüklenici firmanın yurtdışından kredi bulamadığını iddia etti.

Otoyol hayali başka bahara


45 bin araç geçiş garantisi verilen Çeşmeli-Taşucu otoyolu yap-işlet-devret (YİD) ihalesi feshediliyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 10 ay önce uygulama sözleşmesi imzalanan ve 2023'te açılacağı ilan edilen otoyol için ihale fesih süreci başlatıldığını ileri sürdü.

Akın, “İhaleyi kazanan yandaş şirket, Türkiye'nin kredi riskinin priminin yüksek olması nedeniyle yurt dışından finansman bulamadı. Bu nedenle ihale sessiz, sedasız feshediliyor” dedi.

 

İHALEYE ÇIKILDI AMA TEK BİR ÇİVİ ÇAKILMADI

 

Akın, “AKP iktidarının çok sevdiği yap-işlet-devret projelerine verilen garantilere karşın yurt dışından kredi bulunamamaya başlandı. Bu ihale için de geçen yıl sözleşme imzalandı. Üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine ve otoyol için kamulaştırma kararlarının çıkmasına karşın henüz tek bir çivi çakılmadı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın şunları söyledi:

“İktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye'nin kredi risk priminin olağanüstü yükselmesiyle yurt dışındaki kredi kuruluşları garantili olmasına karşın bu projenin finansmanını üstlenmek istemedi.”

 

GÜNDE 45 BİN ARAÇ GARANTİSİ

 

İhale kapsamında avro üzerinden 45 bin araç garantisi verildiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 52 kilometrelik yol için günlük 45 bin araç geçmez ise eksik kalan kısmın Hazine'den karşılanacağını belirtti.

Buna rağmen şirketin finansman bulamadığını ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne fesih başvurusu yaptığını anlatan Akın, “Ballı, kaymaklı garanti olmasına karşın YİD projesine kredi bulunamaması Türkiye'nin yaşadığı ekonomik buhranı gösteriyor. İktidar geçen yıl başka bir proje için de özel bir kanun çıkararak Ulaştırma Bakanlığı'nı kefil haline getirmişti. Şimdi de 2023 yılında açılacağı söylenen otoyol için fesih başvurusu yapılıyor. Bu başvuru kamuoyundan da gizleniyor” dedi. (Haber Merkezi)

 

 

İhale ısrarla o gruba verildi

 

Çeşmeli-Taşucu otoyolu projesi acil koduyla ihale edildiği için dava konusu olmuş, Danıştay’ın ihaleyi iptal etmesinin ardından yapılan yeni ihaleyi de aynı firma kazanmıştı.

‘Acil' kodu ve pazarlık usulü ile yapıldığı için iptal edilen Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesi tekrarlanmış ancak Danıştay kararına rağmen yine pazarlık usulü kullanılmıştı. Her iki ihaleyi de aynı firmalar almıştı. 2 Şubat 2021'deki ilk ihalede 2 milyar 135 milyon 502 bin lira olan bedel, 10 Haziran 2022'de 5 milyar 635 milyon 925 bin liraya çıkmıştı.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından açılan her iki ihaleyi de, Özaltın İnşaat ile Atatürk Havalimanı pistlerini kıran Yapı & Yapı şirketi alırken, pazarlık usulünün kullanılması nedeniyle ilk ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti. Buna rağmen 2. ihale de yine pazarlık usulü ile yapıldı ve bir yıl 4 ay önceki ihaleye göre tam, 3 milyar 500 milyon 423 bin lira fark oluştu.

Danıştay kararının ardından ihale iptal edildi. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü 13 Mayıs 2022'de ihaleyi tekrarladı. Yolun yapım işi ihalesi  Danıştay'ın karşı çıkmasına rağmen yasanın ‘'Pazarlık 21-B'' maddesine göre yapıldı. İhaleye altı firma davet edildi. Kazanan ise bir önceki ihaleyi alan Özaltın İnşaat- Yapı & Yapı Şirketleri oldu. 10 Haziran 2022'de 5 milyar 635 milyon 925 bin TL'lik sözleşme imzalandı. (Haber Merkezi)