Yurtlarda koğuş dönemi

Mersin Üniversitesinin şehir merkezindeki fakültelerinde yaklaşık 25 bin öğrenci eğitim görüyor. KYK yurtlarının kapasitesi ise 5 bin 750 kişilik. KYK, yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde yeni yurtlar yapamayınca çareyi yurtlardaki odalarda kalan öğrenci sayısını artırmakta buldu. Geçen yıl 3 kişinin kaldığı odalarda bu yıl 6 kişi kalacak.

Yurtlarda koğuş dönemi


MAYSA DERYAYEVA

 

15 fakültesi bulunan Mersin Üniversitesinin Çiftlikköy yerleşkesinde toplam 24 bin 269 öğrenci eğitim görüyor.  Bu yıl 4 yıllık bölümlere kayıt yaptıran öğrenci sayısı ise 3 bin 142. Yani içinde bulunduğumuz eylül ayında 3 binden fazla öğrenci ilk kez Mersin’e gelecek ve ev ya da yurt arayacak.

MEÜ’de eğitim gören öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için yapılan Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtların toplam kapasitesi ise 5 bin 750 kişi.

Yani 25 bin öğrenciden ancak 5 bin 750’si yurtlarda kalabilecek, 18 bin 519 öğrenci ise özel yurtlarda barınma ya da ev kiralama yöntemlerini deneyecek.

Mersin Üniversitesinde öğrencilerin barınması için, Kredi ve Yurt Kurumu’na ait, Çiftlikköy Kampüsü’nde 1000 kişi kapasiteli, şehir merkezinde ise 1250 kişi kapasiteli kız ve erkek yurdu, ayrıca Kredi Yurtlar Kurumunca 3500 kişilik konaklama tesisleri bulunuyor.

 Ancak mevcut öğrenci sayısı 24 bin 269 Mersin Üniversitesinin yurt kapasite yeni üniversite kazanan öğrencilere yetebilecek kadar. KYK yurtlarına başvuran ancak kabul edilmeyen öğrenciler ise asgari ücret seviyesindeki kiralık evlerde barınmak zorunda kalıyor.

 

“ÇALIŞMA MASALARIMIZ KALDIRILMIŞ”

 

KYK yeni yurtlar yapamayınca bu sene 3 kişilik odaları 5 veya 6 kişilik odalara dönüştürdü. Öğrenciler ise bu durum karşısında tepkili çünkü odaların 3 kişiye bile zar zor yettiğini söylüyorlar.

Mersin Üniversitesinde okuyan bir öğrenci, “Sosyal medyadan ve yurdun WhatsApp grubundan paylaşılan fotoğraflara göre, 3 yıldır 3 kişilik olan odalarımız düzenlenmiş ve 4 kişilik olmuş. Yurdu oluşturan 8 bloktan 2 tanesi örnek olarak 6 kişilik olacak şekilde düzenlenmiş ve seneye büyün blokların bu şekilde yapılması planlanıyor. Her öğrencinin kendi özel alanı olarak kalması gereken çalışma masaları kaldırılmış ve ortaya tek bir çalışma masası konmuş. 6 kişi aynı masada çalışacağız yani. Muhtemelen zaten küçük olan gardıroplarımız daha da küçülecek” dedi.