İhracat şampiyonlarına ödül | Güney Gazetesi Mersin

İhracat şampiyonlarına ödül

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) çatısı altında 2021 yılında ihracatını en fazla artıran Birlik olma başarısı gösteren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), bu dönemdeki performansına Kayseri, Niğde, Sivas ve Yozgat’tan en güçlü desteği veren ilk 15 üyesini düzenlenen törenle ödüllendirdi.

İhracat şampiyonlarına ödül


Kayseri'de düzenlenen ASHİB'in 2021 Yılı İhracat Ödül Töreni, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ASHİB Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgöl, Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Onur Kılıçer, ASHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Behiç Salt, İsmail Kurtkara ve Cemal Torun ile ihracatçı firmaların temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

ASHİB Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, törenin açılışında yaptığı konuşmada, markalaşmanın önemine dikkat çekti.

Türkiye'nin su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ihracat birim fiyatın kilogram başına 2,4 dolar olarak gerçekleştiğini belirten Yamanyılmaz, son dönemde sanayicilerin finansman kaynaklarına ulaşmakta zorlandığına dikkat çekerek, “Bildiğiniz üzere sanayinin çarkları kredilerle dönmektedir. Şirketlerimizin de finansman ihtiyaçları ciddi boyutta artmıştır. Bu dönemde döviz kurlarındaki artış ve enflasyon baskısı, finansmana ihtiyacı hiç olmadığı kadar artırmış bulunmaktadır. İhracatçının geçen yıllara kıyasla daha fazla kredi limitine ihtiyacı bulunmaktadır. İhracatçılarımızın dünya pazarlarında elini güçlendirmek için finansman ihtiyaçlarının uygun şartlarda karşılanması gerekmektedir.”
Yamanyılmaz, alt sektörlerin sorunlarının tespiti ve çözümüne yönelik faaliyetler kapsamında süt ürünlerinin ardından yumurta komitesini de kurduklarını duyurdu. (Haber Merkezi)