Genç yıldızlardan lobi konseri

Akdeniz Opera Ve Bale Kulübü (AKOB) “Genç Dinletiler” etkinliğiyle ilkler listesinde yer alacak özel bir organizasyonu Hiltonsa işbirliğiyle Mersin’de gerçekleştirdi

Genç yıldızlardan lobi konseri


Mersin sanat ruhunun yeni başlangıçlarla, farklı vizyonla hayat bulmasını amaçlayan Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB), 2022 Avrupa Gençlik Yılında, faaliyetlerinde öncelikle yer verdiği genç müzisyenleri içeren projelerinden bir yenisiyle Mersinli müzikseverlerle buluştu.

Her biri ulusal ve uluslararası çeşitli birincilik ödüllerinin sahibi 4 yıldız gencin yer aldığı “AKOB Genç Dinletiler”, Hilton iş birliğiyle, Hiltonsa Lobi’de gerçekleştirildi.

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Nilsu Öztaş (Obua) ve Doğa Ergen (Piyano) ile başlayan programın ilk bölümünde, genç yıldızlar Franz Krommer Obua Konçertosu Op.52 ve Eugene Bozza’dan Fantaisie Italienne eserlerini seslendirdiler.

Programın ikinci bölümünde, Almanya Münih Hochchulefür Musikund Theather’da eğitimine devam eden Sofiko Tchumburidze (Keman) ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans öğrencisi Deniz Akalın (Piyano) sahnede yerlerini aldı.

Genç yıldızlar seslendirdikleri Franz Schubert Rondo Brilliant B minör, Op.70 Francis Poulenc Keman ve Piyano için Sonat FP 119 ve Edward Elgar La capricieuse, Op.17 eserleriyle HiltonSa Lobi’yi dolduran dinleyicileri hayran bıraktılar. (Haber Merkezi)

 

ÖZGÜR DENİZ AKALIN (Piyano)

 

1999 yılında Mersin’de doğdu. İlk müzik eğitimini ailesinden alan Akalın, 2006 yılında Can Çoker ile Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyano çalışmalarına başladı. 2014 yılından itibaren piyano çalışmalarını Miroslav Dacić ile sürdüren Akalın, 2018 yılında Aslı Demirağ ile çalışmaya başladı. 2020 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan başarıyla mezun olan Özgür Deniz Akalın, yüksek lisans eğitimi için Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kabul edilerek Gökhan Aybulus ile çalışmaya başladı. Akalın, çalışmalarına halen Gökhan Aybulus ile devam etmektedir.

 

DOĞA ERGEN (Piyano)

 

Doğa Ergen, 2004 yılında İzmir’de doğdu. Marina Jincharadze ile Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 2. sınıfta başladığı piyano derslerini ilkokulda yarı zamanlı, orta okul ve lisede tam zamanlı olarak sürdüren Ergen, halen Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı’nda, Marina Jincharadze’nin öğrencisidir. Doğa Ergen, 2018 yılında düzenlenen Caspiart Uluslararası Müzik Yarışması’nda Birincilik Ödülü, Ludwig van Beethoven 1. Uluslararası Online Piyanistler Yarışması; 1.Uluslararası Nice Müzik Yarışması; 9. Uluslararası Rome Müzik Yarışması’nda Solo Performansta ikincilik ödülleri aldı.

 

NİLSU ÖZTAŞ (Obua)

 

Nilsu Öztaş 2004 yılında Mersin'de doğdu. 2015 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda okumaya hak kazanarak David Tchumburidze ile obua çalışmalarına başladı.  Öztaş, 2018 yılında düzenlenen Uluslararası Harmony Müzik Yarışması'nda Birincilik Ödülü; 2019 yılında düzenlenen Uluslararası Harmony Müzik Yarışması'nda “Grand Prize” aldı. 2020 yılında Gürcistan'da düzenlenen Uluslararası Silk Way Müzik Yarışması'ndan Birincilik Ödülü’yle dönen Öztaş, aynı yıl Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nda çalmaya hak kazandı. 2021 yılında İtalya'da düzenlenen Roma Uluslararası Müzik Yarışması'nda da Birincilik Ödülü’ne hak kazanmıştır. Nilsu Öztaş, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda David Tchumburidze ile obua çalışmalarına devam etmektedir.

 

SOFIKO TCHUMBURIDZE (Keman)

 

Sofiko Tchumburidze, 2000 yılında Mersin'de doğdu. Keman eğitimine 2007 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda annesi Lily Tchumburidze ile başladı.

Tchumburidze, erken yaşlardan itibaren birçok ödüller kazandı; 8 yaşındayken, 2008 yılında düzenlenen Gülden Turalı Ulusal Genç Müzisyenler Keman Yarışması'nda Birincilik Ödülü’ne layık görüldü.

2017 yılında Almanya'da düzenlenen Ana Chumachenco Yarışması'nda Birincilik Ödülü ile Genç Sanatçı Ödülü'ne layık görüldü. 2018 yılında, Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB) tarafından düzenlenen AKOB 3. Ulusal Oda Müziği Yarışması’nda piyano üçlüsü Arensky Trio ile Birincilik Ödülü’ne hak kazandı.

Sofiko Tchumburidze’nin solist olarak konser verdiği orkestralar arasında; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Innsbruck Senfoni Orkestrası yer almaktadır.