“Kiralar asgari ücreti geçti”

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, kamu çalışanlarının görev yeri değişiklikleri ve üniversite tercihlerinin açıklanmasıyla birlikte büyük şehirlerde konut kiralarının fırladığını söyledi. Tekin, “Özellikle büyük şehirlerde kira fiyatları asgari ücretin üzerine çıkmıştır. Yeni göreve başlayan kamu çalışanları, büyük şehirlerde görevlendirilen çalışanlar, üniversite öğrencileri yüksek kira fiyatları sebebi ile ev bulmakta zorlanmakta ve birçoğu tarikat yurtlarına mahkûm edilmektedir” dedi.

“Kiralar asgari ücreti geçti”


ABİDİN YAĞMUR

 

Türkiye’de son 2 yılda anormal şekilde artan konut kiraları, kamu çalışanlarının görev yeri değişiklikleri, yeni kamu personeli atamaları ve üniversite tercihlerinin açıklanmasıyla daha da alevlendi.

Hemen hemen tüm şehirlerde kiralık konut talebi artarken özellikle büyükşehirlerde kiralarda aşırı artış gözleniyor.

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, “Kamu emekçilerinin görevde yer değişikliği ve üniversitelerin açılması ile beraber milyonlarca yurttaş kiralık konut aramaktadır. Ekonomik krizle beraber artan fahiş kira artışları sebebi ile barınma ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.  Özellikle büyük şehirlerde kira fiyatları asgari ücretin üzerine çıkmıştır. Yeni göreve başlayan kamu çalışanları, büyük şehirlerde görevlendirilen çalışanlar, üniversite öğrencileri yüksek kira fiyatları sebebi ile ev bulmakta zorlanmakta ve birçoğu tarikat yurtlarına mahkûm edilmektedir.  Ailesi ile birlikte görevini icra etmeye çalışan emekçilerin büyükşehirlerde geçinmesine imkân olmadığı gibi tek başına yaşayanlar tanımadıkları insanlarla ortak ev tutmak zorunda kalmaktadır” dedi.

 

MEMUR MAAŞININ YARISI KİRAYA GİDİYOR

 

İki kişilik kamu çalışanı bir ailede kazanılan bir maaşın yarısından fazlasının kira gideri olarak ayrıldığına işaret eden Tekin, “Geri kalan maaş, artan gıda fiyatları ve yaşam maliyetlerine yetmemektedir. Kamu çalışanları aldıkları maaşlar ayın yarısı gelmeden bitmekte, bir sonraki maaş gününe kadar kredi kartlarına ve banka kredilerine mecbur kalmaktadır. Yıllarını devlete hizmet vermek için harcayan kamu emekçileri yoksulluk sınırının yarısı kadar maaşlara mahkûm edilmesi vefasızlık örneğidir.  AKP iktidarının konut fiyatlarındaki artışı önleyemediği gibi maaşları enflasyona ezdirerek her geçen gün alım gücünü yok etmektedir.  Bakan Kurum’un kira fiyatları hız kesmeden düşmeye devam edecek müjdesi AKP iktidarının alışkanlık haline getirdiği içi boş müjdeler gibi hiçbir karşılığı olmayacaktır.  AKP iktidarının büyükşehirlerde çalışan her kamu emekçisine kira yardımı adı altında ek ödeme yapması ve tüm kamu çalışanları maaşlarına aylık enflasyon oranında zam yapması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.