“Tarsus’ta beyin cerrahı yok”

İktidarın yanlış politikaları yüzünden her gün yedi hekimin yurtdışına göç ettiğini söyleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Türkiye’nin en büyük ilçelerinden olan koskoca Tarsus’ta beyin cerrahı yok. Beyin kanaması geçiren hasta Tarsus’tan Mersin Şehir hastanesine yönlendiriliyor” dedi. Başarır ayrıca Türkiye’nin birçok yerinde cerrah olmadığını ve vatandaşların hastanelerden randevu alamadığını söyledi.

“Tarsus’ta beyin cerrahı yok”


MAHMUT SÖNMEZ

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, hükümetin sağlık politikaları yüzünden her gün yedi doktorun yurt dışına göçtüğünü söyledi. Türkiye’nin birçok yerinde cerrah olmadığını dile getiren Başarır, vatandaşların hastanelerden randevu alamamaktan şikayetçi olduğunu söyledi.

 

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İLÇELERİNDEN AMA BEYİN CERRAHI YOK”

 

Konuk olduğu bir televizyon kanalında konuşan Başarır, gerçekleştirdiği halk ziyaretlerinde vatandaşların dertlerini ve taleplerini dinlediklerini dile getirdi. Halkın son zamanlarda en çok şikayet ettiği konunun hastane randevuları ve doktor eksikliği olduğunu ifade eden Başarır, “İnsanlar hastane randevusu alamıyor. Kontrol eksikliği var, düşünün Türkiye’nin en büyük ilçelerinden olan koskoca Tarsus’ta beyin cerrahı yok” dedi.

 

“BİRÇOK YERDE CERRAH YOK, HASTALAR RANDEVU ALAMIYOR”

 

Cumhurbaşkanı’nın çalışmak için yurt dışına giden doktorlara sarfettiği ‘Giderlerse gitsinler’ sözünü hatırlatan Başarır, “Türkiye’nin birçok yerinde cerrah yok. Herhalde diyorum Recep Tayyip Erdoğan ameliyatlara girecek. Bir toplumu doktorsuz bırakmak, sağlık hizmetlerine ulaşamamaları, randevu alamamaları… İnsanlara 15 gün veya bir ay gibi bir sürede randevu vermeleri büyük sıkıntı” diye konuştu.

 

 

“HER GÜN YEDİ HEKİM GİDİYOR”

 

Vatandaşların sağlık alanında yaşanan sorunlardan ötürü büyük mağduriyetler yaşadığını söyleyen Başarır, “Artık biz doktorlara ve hastanelere bazı ivedi durumlarda yalvarır olduk. Bu sorunu çözmemiz lazım. Çünkü; sağlık diyoruz, bu ülkenin cumhurbaşkanı birçok şeyin farkında olmadığı gibi bununda farkında değil” ifadelerini kullandı. Türkiye’de doktor göçünün devam ettiğini söyleyen Başarır, “Gitsinler diyorsunuz, gidiyorlar. Her gün yedi hekim bu ülkeyi terk ediyor. Bunun sorumlusu bu kendini bilmez iktidar. Bunun en büyük faturasını 84 milyon yurttaşımız ödüyor” dedi.

 

“BEYİN KANAMASI GEÇİREN HASTA MERSİN’E YÖNLENDİRİLİYOR”

 

Tarsus’ta beyin cerrahının bulunmadığını söyleyen Başarır, “Tarsus’ta hastanelere bir beyin kanaması vakası geldiği zaman, hastayı Mersin Şehir Hastanesine yönlendiriyorlar bir buçuk saat… Beyin kanaması geçiren hasta için onarılması güç sıkıntılar çıkıyor. Biz bunu hak etmiyoruz” ifadelerini kullandı.