HDP’li meclis üyeleri suç duyurusunda bulundu

HDP’li meclis üyeleri suç duyurusunda bulundu


MAHMUT SÖNMEZ

 

28 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen Akdeniz Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısı öncesi gözaltına alınan HDP’li meclis üyeleri Ali Tanrıverdi, Bedriye Kuş, Nevzat Baran, Mehmet Bitkin ve Nuran Arslan AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin TEM şubesi ve soruşturma savcısı hakkında Mersin Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. HDP’liler yapılan suç duyurusunun ardından adliye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına HDP’li meclis üyeleri, HDP Mersin İl eş başkanları ve avukatları katıldı. Grup adına basın açıklamasını Akdeniz Belediyesi HDP Meclis Grup Sözcüsü Av. Özgür Çağlar yaptı.

28 Temmuz’da gerçekleştirilen Akdeniz Belediyesi olağanüstü meclis toplantısı öncesi HDP’li beş meclis üyesini gözaltına alındığını söyleyen Çağlar, bu meclisin gündeminde 50 Milyon TL’lik borçlanma teklifi, eski TEDAŞ binasının bulunduğu yerin ihale yoluyla satılması, Yılmaz Güney Parkının yurt binasına çevrilerek uzun yıllar bakanlıklara tahsis edilmesi gibi konuların gündem maddesi olduğunu hatırlattı.

 

“TÜRKİYE SİYASİ TARİHİNİN EN SANSASYONEL OLAYLARINDAN BİRİ”

 

Akdeniz Belediyesinde yaşananların Türkiye siyasi tarihinin en sansasyonel olaylarından biri olduğunu dile getiren Çağlar, “Bu meclis toplantısında Akdeniz için çok önemli gündem maddeleri vardı. İktidar tarafından yapılan operasyonun amacı, HDP’li meclis üyelerini gözaltına alıp, meclis çoğunluğunu kendi ellerine geçirmekti. HDP olarak bu olayın takipçisiyiz, bu gözaltı operasyonunu yapanlarla ilgili, operasyonun perde arkasında gerçekleşenlerle ilgili bugün Adalet Komisyonu aracılığıyla Hakimler Savcılar Kuruluna başvuru yaptık. Aynı zamanda Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, TEM şubesi ve soruşturma savcısı hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

 

“BU OPERASYON HUKUK DEVLETİNİN GEREKLERİNE UYGUN DEĞİLDİR”

 

Operasyonun hukuk dışı olduğunu söyleyen Çağlar, “Bu operasyon hukuk devletinin gereklerine uygun değildir. Bu ülkenin kanunları var. Hak arama özgürlüğü kapsamında bizler muhalefet partisi temsilcileri olarak bu olayın hem hukuki hem de siyasi takipçisi olacağız. Soruşturma savcısı, emniyet müdürlüğü ve Akdeniz Belediye Başkanlığı üçgeninde kurulan bu üçgen Anayasanın ikinci maddesine aykırıdır. Umuyoruz ki bu ülkede artık bu tarz siyasi hamlelerle muhalefete boyun eğdirilmez. Hukuka ve yargıya olan inancımızı koruyarak bu başvuruların takipçisi olacağız” diye konuştu.