Büyükşehir’de 2 sendika ile TİS imzalandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş çalışanları için Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube ile, İmar A.Ş ve MESKİ Personel A.Ş çalışanları için de Genel-İş Sendikası ile Toplu İş Sözleşmesi imzaladı. TİS uyarınca 3 belediye şirketinde de en düşük işçi maaşı 7 bin 268 lira oldu. Başkan Vahap Seçer, 6 ayda bir enflasyon farkını maaşlara yansıtacaklarını söyledi.

Büyükşehir’de 2 sendika ile TİS imzalandı


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş ile Belediye-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uzlaşmayla sonuçlandı ve TİS imzaları atıldı.

Belediye-İş 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, “Sendikamız ve Kültür AŞ arasındaki toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır.   Günlük yevmiyeler 250 lira , en düşük net ücret 7268 lira olmuştur.  Bu süreçte emeği geçen ve katkı sunan emekçi dostu Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e  ve ekibine Kültür AŞ Yönetim Kuruluna ve işyeri temsilci arkadaşlarımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Belediyeye bağlı şirketlerden İmar A.Ş ile MESKİ’ye bağlı MESKİ Personel A.Ş işçileriyle ilgili toplu iş sözleşmesi de uzlaşmayla sonuçlandı.

Genel-İş Sendikasıyla şirketler arasında imzalanan TİS uyarınca en düşük işçi yevmiyesi 250 lira olarak belirlendi. Bunun yanı sıra 25 liralık yemek yardımının yevmiyeye yansıtılması, yılda 36 günlük ikramiye verilmesi, aile yardımının 100 lira, yakacak yardımının 90 lira, sosyal yardımın 80 lira olarak maaşlara yansıtılması da sözleşemeye girdi.

Sözleşmede ayrıca Ramazan ve Kurban Bayramının yanı sıra 1 Mayıs İşçi Bayramında da işçilere 300’er lira yardım yapılması maddesi de yer aldı.

Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Toplu İş Sözleşme sürecimiz tamamlanmıştır. Bu süreçte emeği geçen başta değerli üyelerimiz olmak üzere, görüşmelerimize destek sunan Başkan Danışmanı Ertan Liman beye, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok beye ve “belediyenin bütün imkanlarını sonuna kadar zorlayın” diye talimat veren Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de,  Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Toplu iş sözleşmemizi imzaladık. Belediyemizde ve MESKİ bünyesinde en düşük işçi ücreti 7 bin 268 lira oldu. Ayrıca her 6 ayda enflasyon farkını da çalışanlarımızın ücretlerine yansıtacağız. Çalışma arkadaşlarıma hayırlı olsun.”