“Türkiye sefalet liginde en önde”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, iktidarın uyguladığı ekonomi modelin hiçbir şekilde başarıya ulaşmadığına dikkat çekti. TÜİK’in açıkladığı yüzde 10,3’lük işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığını ve DİSK-AR’ın verilerine göre işsizliğin yüzde 20,4’le TÜİK rakamlarının iki katı olduğunu söyledi. Turan, “Cumhurbaşkanı yüzde 11’lik ekonomik büyümeden bahsediyor. Peki Türkiye’nin sefalet liginde en önde olduğundan neden bahsetmiyorsunuz” dedi.

“Türkiye sefalet liginde en önde”


MAHMUT SÖNMEZ

 

 

HDP Ekonomi ve Tarım Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Turan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Turan, iktidarın ekonomi modelinin hiçbir şekilde başarıya ulaşmadığını ve yoksulluğun ve işsizliğin her geçen gün artığını söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın yeni ekonomik modelin iyi sonuçlarının 2023’ün ilk çeyreğinde ortaya çıkacağı sözlerinin gerçekçi olmadığını söyleyen Turan, “Bu müspet sonuçların daha önce de ekonomik parametrelerin 2022’nin Haziran ayında düzeleceği söylenmişti. O akla göre bu yıl düşük cari açıkla kapatılacak, 2022 yılı 15 milyar dolar cari fazla verilecekti. Ne yazık ki bunlar olmadı” dedi. 

 

“İSTİHDAM YARATMAYAN BİR BÜYÜME”

 

İktidarın uyguladığı ekonomik modelin hiçbir şekilde başarıya ulaşmadığını, hiperenflasyon ve yüksek kurla Türkiye’nin kısır döngüye girdiğini söyleyen Turan, “Erdoğan yüzde 11’lik büyümeden bahsetti. Peki Türkiye’nin sefalet liginde en önde olduğundan neden bahsetmiyorsunuz. Bu büyüme zaten iç talebe dayalı, hane halkı harcamaları temelinde piyasaya pompalanan kredi sonucunda olan bir büyüme. Bunun istihdama herhangi bir katkısı olmadı, ekonomi büyürken yoksulluk giderek arttı. İktidar ve sağ politikacılar büyümeyi fetiş haline getirmiş. İstihdam yaratmayan, katma değer yaratmayan bir büyüme ise gelir adaleti yaratmıyorsa büyümenin halka hiçbir faydası olmaz” ifadelerini kullandı.

 

“İŞSİZLİK ORANI TÜİK RAKAMLARININ İKİ KATI”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdamın 31 milyona dayandığı yönünde yaptığı açıklamayı doğru bulmadığını söyleyen Turan, TÜK’in de açıkladığı verilerle Erdoğan’ı desteklediğini ama u rakamların gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Türkiye’de istihdam oranının yüzde 48 olduğunu, kadın istihdamının düşük olduğunu, her 5 gençten birinin işsiz olduğunu söyledi. TÜK’in rakamlarına göre işsizliğin %10,9’dan %10,3 gerilediğini ama DİSK-AR’a göre geniş tanımlı işsizliğin pandemi öncesine göre 1 milyon 35 bin artarak 7 milyon 607 bin sayısına ulaştığını söyleyen Turan, geniş tanımlı işsizliğin % 20.4. olarak TÜİK’ rakamlarının iki katı olduğunu söyledi.

 

“TÜİK’İN İŞSİZLİK RAKAMLARI İŞ-KUR’UN AÇIKLAMALARIYLA ÇELİŞİYOR”

 

TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamı ile İş-Kur’un açıkladığı veriler arasında çelişki olduğunu söyleyen Turan, “TÜİK işsizliğin azaldığına yönelik verileri İş-Kur desteklemiyor. İş-Kur’a göre işsiz sayısında 542 bin artış var. Bu kadar artış varken TÜİK hangi alicengiz oyunlarıyla işsizliği düşürüyor. Üstelik açıklanan istihdam nitelikli bir istihdam değil. Bu nitelikli bir istihdam değil, çalışanların yüzde 65’i asgari ücret alıyor, uzun saatler ve güvencesiz çalışma göz önünde alınınca bu istihdamın aranan ve özlenen istihdam olmadığı ortaya çıkıyor. Kamu istihdam konusunda bıraktığı görevine yeniden sahip çıkmalı. Kamu eliyle, belediyeler, kooperatifler eliyle istihdamı artıracak önlemleri almakta fayda var” ifadelerine yer verdi