“Önce çarşı yapılsın, sonra burası yıkılsın” | Güney Gazetesi Mersin

“Önce çarşı yapılsın, sonra burası yıkılsın”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, son belediye meclisi toplantısında, “Zafer Çarşısını her hal ve şartta boşaltmak zorundayız. Çünkü Kırmızı Laciverti yıkmak zorundayız” demiş ve Zafer Çarşısı esnafına Silifke Caddesinde yeni bir çarşı inşa edeceklerini söylemişti. Zafer Çarşısı esnafı, Silifke Caddesinde yeni bir çarşı fikrine sıcak bakıyor. Bununla beraber esnafta, “Önce çarşı yapılsın, sonra burası yıkılsın. Pandemide ağır darbe aldık. Yeni dükkanlar yapılmadan burası yıkılırsa esnaf bir daha kendini toparlayamaz” düşüncesi hâkim.

“Önce çarşı yapılsın, sonra burası yıkılsın”


Haber: ABİDİN YAĞMUR

 

Fotoğraf: MAYSA DERYAYEVA

 

Halk arasında Bitpazarı olarak da bilinen Zafer Çarşısı, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin son toplantısında gündeme geldi ve Başkan Vahap Seçer çarşıyla ilgili düşüncelerini kamuoyuna ilan etti.

Depreme dayanıksız olan Kırmızı Lacivert işhanını mutlaka yıkacaklarını, Zafer Çarşısının bulunduğu alanı ise meydan olarak değerlendireceklerini söyleyen Seçer, belediyenin kiracısı durumundaki Zafer Çarşısı esnafı için Silifke Caddesinde, öğretmenevi yanındaki alanda çarşı inşa edeceklerini açıkladı.

 

Başkan Vahap Seçer’in bu açıklamaları üzerine, yaklaşık 100 esnafın bulunduğu Zafer Çarşısının durumunu Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü’ye sorduk.

Esnafın, belediyenin yapacağı bir başka çarşıya yine belediyenin kiracısı olarak taşınması fikrine olumlu baktıklarını ifade eden Algüllü, “Projede esnafımızın fikrinin alınmasını, esnafa uygun ve Mersin’e yakışır bir şekilde çarşı yapılmasını bekliyoruz” dedi.

 

 

“ESNAF TAŞINDIKTAN SONRA ÇARŞI YIKILMALI”

 

Yeni çarşı yapıldıktan ve esnada tahsis edildikten sonra eski çarşının yıkılması gerektiğini kaydeden Algüllü, “Bu konuda Mersin Büyükşehir Belediye Meclisimize ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e olan güvenimizi korumakla birlikte, esnafımızın mevcut ekonomik şartlarda çok sıkıntıda olduğunu, bu esnafın pandemi sürecinden ve ekonomik sıkıntılardan geçtiğini, ekmek parası bulmakta zorlandığını da vurgulamak isteriz. Meclisimizin ve sayın belediye başkanımızın bu konuyu dikkate alacağını ümit ediyoruz.  Esnafımız mağdur edilmeden proje yapılmalı. Önce öğretmenevi yanındaki çarşı bitirilmeli, akabinde buradaki esnafımız orada uygun dükkanlara taşınmalı en sonunda da mevcut bulduğumuz yerin yıkılma işlemi gerçekleştirmeli.  Bu konuda esnafımızın kaygıları bunlardır. Mersin Büyükşehir Meclisimiz ve başkanımız, kafamızdaki kaygıları dikkate alarak, Mersin’e yakışır proje hazırlarlar ve el birliğiyle o projenin açılışını gerçekleştiririz. Bizler Zafer Çarşısı esnafı olarak, bu anlamda ilçe belediye başkanlarımız, meclis üyelerimizden de büyükşehir belediye başkanımıza destek olmasını talep ediyoruz” dedi.

 

“VAHAP SEÇER ‘MAĞDUR ETMEYİZ’ DİYE SÖZ VERDİ, ONA GÜVENİYORUZ”

 

Pandemi süreci ve ardından yaşadıkları ekonomik sıkıntıların esnafı zor duruma soktuğuna dikkat çeken Algüllü, “Bu bölgede en az borcu olan esnafın borcu 700 bin lirayı geçmiştir. Çünkü geçtiğimiz üç yıl esnafımızı çok yıprattı. Esnafımız ayakta durabilmek için elindeki tüm birikimi sattı. Yapılacak olan projede esnafın mağdur edilmeden yeni dükkanlarına taşınması en büyük talebimizdir Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer her konuşmasında esnafı mağdur etmeyeceğiz dedi. Bizler başkana olan güvenimizi koruyoruz, onun sözüne güveniyoruz. Tüm bu hususları Kent yöneticilerimizin anlayışına saygıyla havale ediyoruz” ifadelerini kullandı.