“Zafer Çarşısını boşaltacağız” | Güney Gazetesi Mersin

“Zafer Çarşısını boşaltacağız”

“Zafer Çarşısını boşaltacağız”

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, halk arasında bitpazarı olarak da bilinen Zafer Çarşısını “her hal ve şartta boşaltacaklarını” söyledi. Seçer, Silifke Caddesinde, Öğretmenevi yanındaki araziye yeni bir çarşı inşa etmek için arazinin sahibi Milli Emlak’tan yanıt beklediklerini kaydetti.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin ağustos ayı toplantısında, tarih kent merkezindeki Zafer Çarşısı, Balık Pazarı ve Kasaplar Çarşısını da içine alan 50 dekarlık alanda yapılacak yenileme çalışmalarıyla ile ilgili proje gündeme geldi.

Başkan Vahap Seçer, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu onayına gönderilecek avan projeye göre, Kırmızı Lacivert İşhanı ile İl Özel İdare binasının bulunduğu alanda çok amaçlı kültür merkezi tasarlandığını, Zafer Çarşısının bulunduğu yerde kent meydanı önerildiğini Humarlıhanın olduğu yerde Mersin’e özgü zanaatlar için atölyeler ve ticari üniteler tasarlandığını,  Balık Pazarı ve Kasaplar Çarşısının bulunduğu yerde yer alan tescilli kültür varlıklarını ön plana çıkaracak şekilde bu alanın kuzeyinde ve doğusunda meydan önerildiğini, Azak Han’ın doğusunda yer alan bölgede ise sanat galerisi, çocuk kütüphanesi içeren kültürel tesis alanı, öğrenci yurt binasını içeren sosyal tesis alanı, meydan önerisi getirildiğini kaydetti.

Seçer, “Bilgi kirliliği oluyor. Özellikle Zafer Çarşısı esnafı, Kasaplar Çarşısı ve Balık Pazarı. Bu üç konu önemli. Zafer Çarşısında bizim esnafımız var. Bizim kiracılarımız. Vatandaşın talebi oldu. Biz de böyle bir çalışma yaptık ama uygun yer bulamadık. Adliye yanındaki yer bizim. Adliyeden bize yazı geldi. Biz de bizim de yere ihtiyacımız var dedik. Milli Emlak yerlerinden alalım hem adliyenin işi görülür hem bizim işimiz görülür dedim. Adliye yanındaki arsayı adliyeye vereceğiz.  Zafer Çarşısını her hal ve şartta boşaltmak zorundayız. Çünkü Kırmızı Laciverti yıkmak zorundayız. Depreme dayanıksız yapı olduğu için biz o bölgede kent meydanı yapacaksak öncelikle Kırmızı Laciverti temizlememiz lazım. Öğretmen evinin yanında Milli Emlak’a ait bir arazi var. Milli Emlak orayı bize verirse Zafer Çarşısı esnafı için yer yaparız. En uygun yer orası. Çünkü MESKİ geliyor, katlı otopark geliyor. Kent merkezinin canlanması için en uygun yer orası”