“Avrupa’nın En Başarılı Yöneticisi” Tarsuslu Gülkız Tulay | Güney Gazetesi Mersin

“Avrupa’nın En Başarılı Yöneticisi” Tarsuslu Gülkız Tulay

Tarsuslu Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Avrupa’nın Üstün Başarılı Yöneticisi” seçilerek Türkiye’ye ve Mersin’e büyük bir gurur yaşattı.

 “Avrupa’nın En Başarılı Yöneticisi” Tarsuslu Gülkız Tulay

Türk satrancının son 10 yılda sergilediği başarı grafiğinin mimarı olan Tulay, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından düzenlenen “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri”nde “Üstün Başarılı Yönetici” dalında aday gösterilen isimlerden biri oldu.  Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarının en iyilerinin belirlendiği ödül programında, TSF Başkanı Tulay, satranç sporunun yaygınlaştırılması için hayata geçirdiği projeler ve başarılı çalışmaları nedeniyle “Avrupa Kıtasının Üstün Başarılı Yöneticisi” ödülüne layık görüldü.

En başarılı yönetici, en iyi oyuncu, en iyi antrenör, en iyi eğitmen, en çok kadın bulunan federasyon gibi çeşitli kategorilerde çok sayıda adayın yarıştığı ödül programında, uluslararası satranç dünyasından ünlü isimlerin yer aldığı FIDE jürisi, oluşturulan kriterlere göre titiz bir değerlendirme yaptı. Jüri değerlendirmesinde kendi kategorisindeki adaylar arasından sıyrılan Tulay, büyük ödülün sahibi oldu. Tulay, Hindistan'ın Chennai kentinde 5 Ağustos'ta 44. FIDE Satranç Olimpiyatı’nda düzenlenen törenle ödülünü aldı. FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich ile birlikte birçok yıldız ismin bulunduğu ödül töreninde, FIDE Başkan Vekili Bachar Kouatly’dan ödülünü alan Tulay, Ne mutlu ki her geçen gün daha ileri giden, yıldız sporculara sahip olan ve göz kamaştıran başarılara imza atan Türk satrancının geldiği noktayı artık dünya da takdir ediyor. Bu ödülü bireysel bir takdirden ziyade Türk satrancının dünyadaki yerinin bir yansıması olarak görüyorum ve Türk satrancında yeni başarıların habercisi olarak değerlendiriyorum. Bir Türk kadını olarak bu ödüle layık görülmek gerçekten heyecan verici. Türk sporu adına, Türk satrancı adına, Türkiye adına onur duydum. Türk kadınları, satranç başta olmak üzere hayatın her alanında, büyük bir başarıyla, cesaretle, özgüvenle daha yaşanabilir bir dünya için, aydınlık yarınlar için mücadelesine devam edecek” dedi. (Haber Merkezi)