Pandemide 150 kitap okudular, Mersin gezisi kazandılar | Güney Gazetesi Mersin

Pandemide 150 kitap okudular, Mersin gezisi kazandılar

İki yıl önce Adıyaman Çelikhan ilçesi Kurudere köyünde yaşayan ataması yapılmayan edebiyat öğretmeni Metin Karaman ile Mersin’de yaşayan emekli tarih öğretmeni Yüksek Tunç Çelebi ve bir grup gönüllü kadın tarafından Okuma Bilgi ve Özgürlük adlı grup kuruldu. Okuma Bilgi ve Özgürlük Grubu tarafından, okuma grubuna katılan köy çocukları için Mersin turu düzenledi. Çocuklar iki gün boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesine ait Tarsus Gençlik Kampında vakit geçirdikten sonra Mersin turu yaptı.

Pandemide 150 kitap okudular,  Mersin gezisi kazandılar

MAYSA DERYAYEVA

 

Adıyaman ili Çelikhan ilçesi Kurudere köyündeki çocukların daha çok kitap okuması için kurulan Okuma Bilgi ve Özgürlük grubuna katılan çocuklar, Mersin’e geziye geldi. Mersin’de ve Tarsus’ta birçok etkinliğe katılan çocuklar doyasıya eğlendi.

Okuma Bilgi ve Özgürlük grubunun gönüllü kurucularından biri olan emekli tarih öğretmeni Yüksel Tunç Çelebi, köy çocukları için otuza yakın gönüllü kadınla ve atamayan edebiyat öğretmeni Metin Karamanla bu grubu kurduklarını belirtti. Köy çocuklarının okumaları, kendilerini geliştirmeleri için birçok yardımda bulunduklarını belirten Çelebi, kitap okuyan çocukları ödüllendirmek amacıyla Mersin’e gezi düzenlediklerini söyledi.

 

 

Çelebi, “Pandemi döneminde eğitimden uzaktan yapılması nedeniyle biz kitap okuma grubu kurduk. Öğrenciler arasında abla kardeş kişi başı 150 tane kitap okudu.  150 tane kitap okuyunca ödüllendirmek istedik. Çocuklar iki günlük Tarsus Gençlik kampında kaldı. Toplam 17 kişi ve 2 veli ve atanamayan öğretmen Metin Karaman etkinlikte eşlik etti.  Tarsus Gençlik Kampında çocuklar güzel bir vakit geçirdi Tarsus’ta bir kamp vardı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu aracığıyla, okuma grubunu Tarsus’u gezdirdik. Yardımlarından dolayı Mersin Büyükşehir Belediyesine ve Şerife Hasoğlu Dokucu’ya teşekkür ederiz” dedi.

Çocuklar, etkinliğin son gününde Mersin’de geçirdi. İlk olarak Atatürk Evine başlayan etkinlikte çocuklar, tekne turuna arkeoloji müzesine, deniz müzesine ve alışveriş merkezi Marinaya gitti.