Atık Mahali | Güney Gazetesi Mersin

Atık Mahali

Şevket Sümer Mahallesinde bulunan bir arsada plastik atık ve moloz tepeleri oluştu. Vatandaş “Denetim yok, her gün birileri atık bırakıyor” diyor

Atık Mahali


MAHMUT SÖNMEZ

 

Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi 59109 numaralı sokak şehrin çöplüğüne dönmüş vaziyette. Sokakta bulunan boş arsalara geri dönüşüm firmaları işlerine yaramayan plastik atıkları dökerek plastik atık tepeleri oluşturmuş. Bunun yanı sıra etrafta evler ve esnafların olduğu arsaya moloz, tekstil atığı ve her türlü çöpten tepeler oluşmuş vaziyette. Mahalleli denetimsizlikten kaynaklı sokağın şehrin çöplüğüne dönüştüğünü söylerken, görevini yerine getirmeyen sorumlulara tepki gösterdi.

Şevket Sümer Mahallesi 59109 sokakta evlerin ve işyerlerinin olduğu noktada bulunan karşılıklı iki arsada geri dönüşüm firmalarının attığı plastik atık tepeleri, moloz tepeleri oluşmuş.

Arsaya her türlü atığın atıldığını ve insan sağlığını ve doğayı tehdit ettiğini söyleyen vatandaşlar, “Mahallenin ortası geri dönüşüm firmalarının attığı plastikten tepelere dönmüş, moloz sahası olmuş, her türlü çöp atılıyor ama sorumlu belediyeler bunu görmezden geliyor. Bir an önce buranın temizlenip denetlenmesini istiyoruz” dediler.

 

“GERİ DÖNÜŞÜM FİRMALARI PLASTİK ATIKLARI GECELERİ SAHAYA DÖKÜYOR”

 

Plastik atık, moloz ve çöplerin döküldüğü sahanın yanında işyeri bulunan Mehmet Yetkin, alana plastik atık, moloz, tekstil atıkları ve her türlü çöpün döküldüğünü belirtti. Molozların ve çöplerin özelikle akşam saatlerinde döküldüğünü söyleyen Yetkin, “Gündüz vakti moloz veya atık dökmek isteyenlere engel oluyoruz ama akşam geç saatlerde gelip döküyorlar. Özellikle plastik atıklar çevre için büyük bir tehlikeye sebep oluyor. Özellikle geri dönüşüm firmaları aldıkları korsan balyaları ayıklıyorlar, işlerine yaramayan plastik atıkları geceleri gelip buraya döküyorlar” dedi.

 

 

“ATIKLAR YÜZÜNDEN İŞYERİM YANACAKTI”

 

İşyerinin bitişiğinde yüzlerce metrekare alanda plastik atığın bulunduğunu söyleyen Yetkin, “Yakın zamanda işyerimin dibinde bulunan plastik atıklar gece vakti yakılmış ve yangın benim işyerime sıçramıştı. Komşular erkenden itfaiyeyi aramasa işyerim yangında kül olabilirdi. İlgili belediyeler ve kurumlar konu hakkında bir an önce girişimde bulunmalı. Temizlemeli burayı ve sürekli kontrol altında tutmalılar yoksa sonu gelmez atılan çöplerin” dedi.

 

ATIKLAR SOKAĞI KULLANILAMAZ HALE GETİRMİŞ

Arsanın kenarında bulunan sokağa dahi taşan plastik atıklar, sokağı görünmez kılmış. Sokağı kaplayan plastik atıklardan kaynaklı yol araç veya yayanın kullanamayacağı hale gelmiş durumda.

 

“ŞEHRİN ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ SOKAĞIMIZ”

 

Atıkların bulunduğu sahaların yanında işyeri ve evi bulunan Rıdvan Kaya, dökülen çöplerle artık mücadele edemeyecek hale geldiklerini ve sahada çöpten tepeler olduğunu söyledi. Bulundukları sokağın şehrin çöplüğü haline geldiğini söyleyen Kaya, “Mersin’de kim yıkım yapsa molozunu buraya döküyor. Sadece Akdeniz’de değil, diğer ilçelerden de molozları getirip buraya döküyorlar. Gündüz vakti dökenlere engel oluyoruz ama akşam gelip döküyorlar maalesef” diye konuştu.

 

“BU GÖRÜNTÜYE MEZİTLİ’NİN BİR SOKAĞINDA RAST GELEMEZSİNİZ”

 

Çevrede bulunan geri dönüşüm fabrikalarının da işe yaramayan plastik atıkları geceleri sahaya döktüğünü söyleyen Kaya, “Bu atıklar hem çevre hem insan sağlığı için çok zararlı. Etrafta evler var, çocuklar gelip bu atıkların içinde oynuyor, hastalık yayıyor bu atıklar. Misafir ağırlamaktan utanıyoruz işyerimizde, evimizde. Bu görüntüye Mezitli’de, Yenişehir’de bir mahallede rastlamak mümkün değil ama bu mahallede yaşayan insanlara maalesef bu görüntü reva görülüyor” sözlerini kullandı.

 

SORUMLULAR KESİN BİR ÇÖZÜM BULMALI

 

Mersin Büyükşehir Belediyesinin daha önce sahaları atıktan arındırdığını ama alanın kısa sürede tekrar çöp yığını haline geldiğini belirten Kaya, “Daha önce Büyükşehir Belediyesi burayı temizledi hatta birkaç moloz dökene ceza yazdı, kısa sürede tekrar eski haline geldi. Burayı temizlemek için Akdeniz Belediyesi ve Büyükşehirin elini taşın altına sokması gerek. Buraya kalıcı bir çözümün getirilmesi gerekir. Buraya plastik atık bırakan firmalar tespit edilip cazalandırılmalı çöp ve moloz dökenlerin de önüne geçilmeli” dedi.