Çocuklar meclis koltuklarında | Güney Gazetesi Mersin

Çocuklar meclis koltuklarında

Tarsus Belediyesi Çocuk Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan çocuklar Tarsus’un il olmasını, kütüphane yapılması, hayvanlar için barınaklar yapılmasını, bisiklet yolunu yapılması konusunda Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a görüşlerini belirtiler.

Çocuklar meclis koltuklarında


MAYSA DERYAYEVA

 

Tarsus Belediyesi Çocuk Meclisi Toplantısı düzenlendi. Meclis toplantısına kalınan çocuklar, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a kent adına isteklerini ifade etti. Başkan Bozdoğan, çocukların fikirlerini ve tavsiyelerinin önemli olduğunu söyledi.

Tarsus’a yeni bebek kütüphanesi, lunapark kazandıracaklarını ifade eden Bozdoğan, “Sevgili çocuklar sizin bu bilgileriniz bu söyledikleriniz önemli ve biz bebek kütüphanesi diye bir yer yapacağız. 0-3 yaş grubuyla ilgili bebek kütüphanesi yapacaktık ama buna çocuk kütüphanesi ekleyeceğiz. Okuma salonlarının çoğuna çocuk kitapları koyuyoruz ama ciddi bir çocuk kütüphanesini bebek kütüphanesiyle birleştirip hatta belediye içerisinde yer alan konutlarda da yaptıracağız. Özellikle bazı sokakların tek yol olmasından dolayı güzel bir proje oluşturdular. Lunapark konusunda kesin kararlıyız.  Sizin seveceği bir lunapark oluşturacağız. Daha önceki lunaparkın oraya düğün salonu yapacağız. Jimnastik ve bale kursları programa ekleyeceğiz” dedi.

 

“BU KENTİN İL OLMASI GEREKİYOR”

 

Bakan Bozdoğan konuşmasında, Tarsus’un il olmasının kent için artıları olacağını belirtti. Kentin il olmasının yaşam kalitesini arttıracağına değinen Bozdoğan, “Tarsus’un il olması çok güzel soruydu. Kentin il olması yaşam kalitesinde daha çok yükseltecektir. Tarsus’un il olması gerekiyor çocuklar. Sizlerin geleceği için, bu kentin il olması birçok artıları birlikte getirecek. Bu zamana kadar olmamış bundan sonra olması için her birimizin eve gittiğinizde bu kentin il olması gerektiğini anlattın. Öğretmenlerinizle bu kentin il olmasını tartışın” ifadelerini kullandı.

 

“PARKLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIYORUZ”

 

Güneş ve rüzgâr enerjisinin önemli olduğunu belirten Bozdoğan, “Biz parklarda şu anda elektrik kullanmıyoruz güneş enerjisi kullanıyoruz. Herhangi bir elektrik masrafımız olmayacak. Şu anda 3 buçuk Mg’lık güneş enerjisi sitemimiz var. 10 Mg’lık güneş enerjisi sistemi için belediye kasamızdan bir lira para çıkmadan yapıyoruz. Her eve güneş enerjisi yapmak güzel olur ama anne ve babalarınızla bu konuyu konuşup, bunun maliyetini ortaya koyup yapmakta fayda var. Bu kent için güneş enerji sistemi ve rüzgâr enerjisi çok büyük bir önem taşıyor” dedi.