Cami imamı da nükleer propagandasına katıldı! | Güney Gazetesi Mersin

Cami imamı da nükleer propagandasına katıldı!

Kazakistan’dan bir heyet Akkuyu Nükleer Santralinde inceleme yapmak üzere Gülnar’a geldi. Kazak heyet santral gezisinin ardından Silifke Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda belediye başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve nükleer santral yetkililerinin yanı sıra bir cami imamı da yer aldı. İmam, “Rus inşaatçılar dini bayramlarımıza saygı duyuyor” dedi.

 Cami imamı da nükleer propagandasına katıldı!

Nükleer santral kurma hazırlığında olan Kazakistan Cumhuriyeti'nin yasama ve yürütme makamları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Mersin'de inşası süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasını ziyaret ederek temaslarda bulundular.

Akkuyu Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuşmasında şunları söyledi: “Akkuyu NGS, dünyada 'yap- sahip ol - işlet' modeline göre uygulanan ilk ve tek nükleer güç santrali projesidir. Türkiye'nin geçen yüzyılın ortalarından beri nükleer enerji geliştirmeyi planlamasına rağmen, Akkuyu NGS Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ilk nükleer santrali olacaktır. Türkiye’nin nükleer enerjide yolculuğunun başlangıcı, 2010 yılında Rus teknolojisi ile dört üniteli Akkuyu NGS inşaatının hükümetler arası anlaşmanın imzalanması ile gerçekleşti.”

 

AKKUYU SAYESİNDE BÖLGEDE İŞSİZLİK PROBLEMİ KALMADI”

 

Ziyaretin ikinci gününde Silifke'de bulunan konuklar, bölgenin yönetim ve çeşitli kuruluşlarının temsilcileriyle Ticaret ve Sanayi Odası merkez binasında bir araya geldi.

Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatına başlanmasının ardından bölgenin olumlu anlamda nasıl geliştiğini anlattı.

Bölgenin yeni sakinleri olan Akkuyu NGS çalışanlarının Mersin’in bir parçası haline geldiğini söyleyen Altunok, şöyle konuştu:

“Bölgede daha önce işsizlik varken, şu an böyle bir problem ortadan kalktı. Kentsel altyapının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor, yeni toplu konutlar inşa ediliyor, okulların inşa edilmesi planlanıyor. İlerleyen yıllarda nükleer santralde çalışacaklar için bir konaklama tesisi yapılması planlanıyor.”

 

“ÜRETİM HACMİNİ ARTIRIYOR”

 

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Rus nükleer bilimciler ve binlerce inşaatçıların bölgeye gelmesiyle yerel işverenlerin yeni bir gelişme aşamasına ulaştığını kaydetti.

Sanayi ve tarım işletmeleri, bölgenin hızla artan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için yeni teknolojilere öğrenip ve üretim hacmini de arttırmayı hedefliyor.

Toplantıda yer alan Akkuyu NGS şantiyesine en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli köyünün cami imamı Hasan Sümbül ise Rus inşaatçılarının ülkenin geleneklerine ve dini bayramlarına büyük saygı duyduğunu kaydederek şunları söyledi: “Akkuyu NGS'nin yönetim temsilcileri, Kurban Bayramı vesilesiyle şantiyede yüzlerce Türk inşaatçının bayramını kutladı. Öğle namazında ben de imam olarak NGS çalışanları ile konuşup onların bayramını kutladım. Bu, bayram kutlamasının önemli bir parçasıydı.”

Akkuyu NGS inşaat bölgesi ziyaretine Kazakistan Cumhuriyeti'nden 22 temsilci katıldı. Akkuyu NGS sahasında inşaat çalışmalarının başlamasının ardından ziyaretçiler merak ettikleri tüm soruları sorma imkanı elde ettiler. Akkuyu NGS inşaat şantiyesini görüp, santral inşaat çalışmalarının başladığı günden bu yana bölgede meydana gelen değişiklikleri değerlendirdiler. (İHA)