İsmail Bey bu ne? | Güney Gazetesi Mersin

İsmail Bey bu ne?

Kaçak su kullandığı için hakkında tutanak tutulup ceza kesilen AKP’li meclis üyesi İsmail Yerlikaya “İddialar asılsızdır. Tek damla kaçak su kullanmadık” dedi ancak kaçak tutanağını ve para cezası aldıklarını kabul etti.

İsmail Bey bu ne?

Yerlikaya, kaçak cezası kesilen işletmeye CHP’li meclis üyesinin de ortak olduğunu iddia etti ve gazetemizi “CHP’li ortağı görmezden gelmekle” suçladı. Yerlikaya, “MTSO kayıtlarına baksaydınız görürdünüz” dedi. Biz zaten bakmıştık ama MTSO kayıtlarına tekrar baktık.

 

İSMAİL YERLİKAYA’NIN İDDİASI:

 

“Sadece bir firmada % 50 ortaklığımın bulunduğu, kalan diğer hisselerin yüzde 30 CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel’e, yüzde 20’lik kısmının ise CHP Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Tuncay Gökçel‘e yani; CHP’li iki kardeşe ait olmasına rağmen, bunun da MTSO kayıtlarında herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir ortam var iken sözde yandaş ve taraflı haber sitesince yapılan bu haber CHP’li kardeşleri görmezden gelerek şahsım ve Grup Başkan Vekili olduğum  AK Parti bu yalan haber üzerinden yıpratılmaya çalışılmıştır.”

 

 

BELGELERLE İSPATLANAN GERÇEK

 

MESKİ ekipleri, kaçak su cezasını Granmer Granit Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye kesti. Bu şirkete 27 Mayıs 2022’de tutulan tutanakla “abone olun, sayaç takın” uyarısı yapıldı. Granmer Granit Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarına göre İsmail Yerlikaya ve Aslan Akgün’e ait. Yani kaçak su kesilen şirkette CHP’li Gökçel ailesinin payı yok.

Yerlikaya, burada 2 şirketin arasındaki isim benzerliğinden faydalanarak kamuoyuna yanlış bilgi verdi. Ortaklığın devam ettiği şirketin bilgilerini paylaşırken ortaklığın 2016’da sona erdiği şirketi kamuoyundan gizledi.

 

 

CHP’Lİ KARDEŞLERLE ORTAKLIK FARKLI ŞİRKETTE

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarına göre Gran-Mer İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi diye bir başka şirket daha var. AKP’li Yerlikaya’nın CHP’li Gökçel ile ortağız dediği şirket bu şirket. Ancak bu şirketin kaçak su skandalıyla ilgisi yok.

CHP’li Tuncay Gökçel, iki şirket arasındaki isim benzerliği nedeniyle MESKİ görevlisinin tutanaklardan birine yanlış ismi yazmış olabileceğini söyledi. Gökçel, isim yanlışlığının düzeltilmesi için MESKİ’ye başvuracağını da kaydetti. Granmer Granit Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş ile ilişkilerinin 2016 yılında kesildiğini, ortaklığın devam ettiği şirketin ise mülk sahibi-kiracı ilişkisi olduğunu açıklayan Gökçel, “Kaçak su kullanılan işyerinde benim ve ailemin hiçbir payı yoktur. Kaçak su kullanımıyla anılan işyeri İsmail Yerlikaya’ya aittir” dedi.

 

 

DİĞER ŞİRLETLERDEKİ YAKIN AKRABALAR

 

AKP’li meclis üyesi İsmail Yerlikaya, haberimizde adı geçen diğer 2 şirket ile ortaklığının olmadığını açıkladı. MTSO kayıtları da İsmail Yerlikaya’yı doğruluyor. Ancak şöyle bir ayrıtı var. Kaçak su kullanımında adı geçen 2 işyeri de AKP meclis üyesinin birinci derece akrabalarının üzerine ve 2 şirket de tıpkı İsmail Yerlikaya’nın şirketi gibi mermercilik, madencilik üzerine çalışıyor.