“Biz esnafız işgalci değiliz” | Güney Gazetesi Mersin

“Biz esnafız işgalci değiliz”

Mezitli Sevkiyatçılar Sitesi’ndeki dükkân sahipleri işyerlerinden çıkarılmak istenince tartışmalar yaşandı. Mülk sahibinin avukatı polis ve Çevik Kuvvet çağırdı, esnaf belediye başkanını araya koydu. Tahliye şimdilik ertelendi.

“Biz esnafız işgalci değiliz”

MAHSUN KILIÇ

 

Mezitli Sevkiyatçılar Sitesi 1992 yılında yap, işlet, devret modeliyle belediye tarafından mevcut dükkân sahiplerine tahsis edildi. Önceleri kamu malı olarak Mezitli Belediyesi’ne ait olan araziler 2004 yılında K.G isimli özel şahsa devredildi.

2010 yılında süreleri dolan işyeri sahipleri, sürelerinin uzatılmasını beklerken K.G’nin tahliye talebiyle karşılaştı. Anlaşmayı belediyeyle yaptıklarını, arazinin özel şahsa verilmesinden haberlerinin olmadığını belirten esnaf, mülkiyet devrinde önceliğin kullanıcılara ait olması hukuki kuralından hareketle K.G’nin tahliye talebine karşı mahkemeye gitti.

12 yıldır süren mahkemede K.G lehine karar çıkınca K.G’nin avukatı ve icra memurları Perşembe günü siteye gelerek esnafın işyerlerini boşaltmasını istedi.

Esnafla icra memurları arasında tartışmalar yaşandı. Bunun üzerine dün siteye Çevik Kuvvet ekipleri de sevk edildi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın K.G ile yaptığı görüşmeler sonrasında tahliye işlemleri bir hafta ertelendi.

 

“DÜKKAN SAHİPLERİ TERK ETMİYOR”

 

Mülk sahibi olan K.G’nin avukatı Abdulvahap Göçer, “Buralar 1992 yılında yap, işlet, devret modeliyle belediye tarafından dükkân sahiplerine verildi. 2010 yılına kadar verilen süre bitiyor ancak dükkân sahipleri tahliye etmiyor. Belediye en başından yap, işlet, devret modeliyle buraların dükkân sahiplerine vermesiyle yanlış yapmıştır” dedi.

 

 

“MAHKEMENİN KARARI BENCE YANLIŞTIR”

 

Hukuki açıdan belediyenin bir yetkisi olmadığını söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Esnaflar birkaç gün süre versinler diye bana geldiler. Hukuki açıdan belediyenin yetkisi olmadığı için kendi inisiyatifimle geldim buraya. Şu an burada bir eylem var o yüzden ne yapabiliriz diye konuşalım diye geldim. Mahkemenin kararı bence yanlıştır. Zamanında yanlış bir sözleşme yapılmış, başka birinin yaptığı günahı ben niye çekeyim. Belediyenin şu an yapabileceği hiçbir şey yok. Hukuken benim yaptırırım yok burada, sadece insani olarak moral vermek için geldim buraya. Yasal olarak her şeyi yaptık. Esas olan mülktür. Tapunun kime ait olduğuna bakmamız gerekiyor. Belediyeye ait mülk olmadığı için müdahil olamıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“K.G’Yİ MUHATAP ALMIYORUM, ALDIĞIM ZAMAN BİTTİĞİM ANDIR”

 

Mezitli Küçük Sanayii Kooperatif üyesi olan Erhan Özcan muhataplarının K.G değil belediye olduğunu söyleyerek, “K.G’in zamanında yaptığı gibi ben de yukarıdan 9 bin metrekare yer vereceğim Mezitli Belediyesi’ne.  Mezitli Belediyesi K.G’ ü buradan çıkarsın. Başka bir yer versin ve benden giden 9 dönüm arkadaşlarıma hediye olsun. Biz yer gösterelim, orayı hibe edelim Mezitli Belediyesi’ne, belediyede bu arazileri kamulaştırsın. K.G’ü muhatap almıyorum, aldığım zaman bittiğim andır. Belediyeyi muhatap almalıyım, bize sözleşmeyi yapan belediyedir K.G değildir. 17 yılın sonunda yeni sözleşme yapılacağına dair dönemin belediye başkanı Zeki Koyuncuoğlu ile yaptığımız sözleşme belgesi elimizde var” dedi.

 

“ESNAFTAN YANA OLMALISINIZ BAŞKANIM”

 

Belediyenin esnaftan yana olmasının gerektiğini söyleyen Özcan, “Başkanım belediye olarak taraf değiliz dediniz, bu arsaları belediye bize gösterdi. Belediye bizlere gelin arazilere inşaatlarınız yapın dedi. Belediye taraf değiliz dersek bu da yanlıştır. Esnaftan yana taraf olmalısınız çünkü sözleşmeyi belediyeyle yaptık. 2010 yılındaki dosyayı konuşuyoruz, biz o zaman belediyeye gittik ancak bize taraf olmadı. Mahkemede bizim ehliyetimiz yoktu, davaya giremiyorduk, ehliyet belediyedeydi” dedi.