Çiftçi üreterek büyüyor | Güney Gazetesi Mersin

Çiftçi üreterek büyüyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi kapsamında; Akdeniz ilçesine bağlı Civanyaylası Mahallesi’nde yapılan dağıtımda Bağlarbaşı, Parmakkurdu, Yeşilova, Yanpar ve Akdam mahallelerinden 5 üreticiye toplamda 125 küçükbaş hayvan ve 4’er ton yem desteği verildi.

Çiftçi üreterek büyüyor


Toroslar ilçesine bağlı Çelebili Mahallesi’nde yapılan dağıtımda ise Gözne, Darısekisi, Çelebili, Kavaklıpınar, Aladağ, Kaşlı, Doruklu ve Düğdüören mahallerinden 8 üreticiye toplamda 200 küçükbaş hayvan ve 4’er ton yem desteği verildi.

Her 2 mahallede gerçekleşen dağıtım töreninde toplam 13 üreticiye 325 adet küçükbaş hayvan teslim edildi.  

Kadın çiftçilerin başvurularının pozitif ayrımcılık yapılarak değerlendirildiği proje kapsamında, Veteriner Hekimler Odası tarafından da 1 yıl süresince ücretsiz aşı ve bakım desteği sağlanıyor.

Dağıtım törenine CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, CHP Toroslar İlçe Başkanı Cumali Akbaş, CHP Meclis Üyesi Hasan Önal,  Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

 

ŞAHUTOĞLU: “PROJEMİZ GAYET BAŞARILI BİR ŞEKİLDE İLERLİYOR”

 

Çelebili Mahallesi’nde yapılan dağıtım töreninde proje hakkında bilgi veren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanvekili Abdullah Selçuk Şahutoğlu, her yıl 60 üreticinin her birine, 24 dişi 1 adet de erkek olmak üzere 25 küçükbaş hayvanın teslim edildiğini ifade etti.

Şahutoğlu “2020 yılında hayvanları teslim ettiğimiz üreticilerimiz, hedeflerimiz doğrultusunda şu anda o hayvanları yetiştiriyor, çoğaltıyor ve sonraki yıllarda, bizden aldığı 25 hayvanı peyderpey teslim ediyor. Biz de bu hayvanları yeni üreticilerle buluşturuyoruz. Bu durum, bir süre sonra projenin tamamen kendi kendini sürdürebilir hale geleceğini gösteriyor. Ulaşmak istediğimiz nokta, 5. yılın sonunda temin edilecek hayvanların tamamının kendi üreticilerimiz tarafından çoğaltılması ve bu hedefe de emin adımlarla ilerliyoruz. Başkanımız öncülüğünde başladığımız bu proje, gayet başarılı şekilde devam ediyor” diye konuştu. 

 

“Türkiye’ye örnek çalışma”

 

Sözlerine ‘Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapıyor’ diyerek başlayan projenin paydaşlarından Mersin İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan ise “Sulama borusu, fidan-fide dağıtımı, örnek köy projeleri… Yani tarım ve hayvancılıkla ilgili dokunulması gereken hangi konu varsa dokunuluyor. Ülkemizin kalkınması için de tarım ve tarımın desteklenmesi çok önemli. Söz konusu proje, ayakları tamamen yere basan faydalı bir proje. Başkanımız ve vekilimizin tarımın içinden gelmesi de ayrıca bizler için şans” ifadelerini kullandı.

 

“HEDEFİMİZ BU HAYVANLARI DAHA DA ÇOĞALTMAK”

 

Projeye başvurusu onaylanan kadın üreticilerden Münevver Yılmaz, hedefinin daha fazla üretim yapmak olduğunu belirterek “Genç bir üretici olarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Bey’in hayata geçirdiği bu projeye adım atmak istedim. Zaten daha önce de aklımızdaydı ama piyasadan, ekonomiden dolayı yapamıyorduk. Böyle bir projeye girmek istedim ve başvurum onaylandı. Hedefim daha da fazla üretmek, sürü yapmak” dedi.

Hayvancılığın içerisinde büyüdüğünü ifade eden kadın çiftçilerden Ferdane Turgut ise “Bu projeyi gerçekten gönülden onaylıyorum. Yapmak isteyen herkese de tavsiye ediyorum. Belediye yetkilileri köyümüze geldiler, projeden söz ettiler ve gönüllü olarak katıldım. Onaylandı ve çok mutluyum. Hedefim mümkün olduğunca çoğaltabilmek. Ben zaten hayvanların içinde büyüdüm, hayatım hayvancılık” şeklinde konuştu.

Projeden sosyal medya aracılığı ile haberdar olduğunu söyleyen İsmail Şahin isimli çiftçi ise “Programa başvurdum ve genç çiftçi olduğumuz için olumlu sonuçlandı. Geldik, hayvanlarımızı, yemimizi aldık. Şimdi sağ salim köyümüze gideceğiz. Üniversite mezunuyum ve serbest çalışıyorum. Ben projeyi sosyal medyadan duydum. Bana cazip ve uygun geldi. Başvurumu yaptım, olumlu sonuçlandı ve beni çok mutlu etti. Hedefim bu yolda ilerleyip, sürüyü devam ettirmek. Vatanıma milletime hayırlı bir iş yapmak” dedi. (Haber Merkezi)

 


  Çiftçi üreterek büyüyor