“Biz büyük bir aileyiz” | Güney Gazetesi Mersin

“Biz büyük bir aileyiz”

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ilan edilen Koruyucu Aile Günü, Mersin’de renkli görüntülerle kutlandı. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan eşliğinde koruyucu aileler ve çocuklar yürüyüş yaparken, Atatürk Parkında oyunlar oynandı, şarkılar söylendi.

“Biz büyük bir aileyiz”

Etkinlikler çerçevesinde Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile eşi Yıldız Pehlivan, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve koruyucu alileler ile çocukların katılımıyla, Cumhuriyet Meydanından Atatürk Parkına kadar yürüyüş düzenlendi.

Vali Ali Hamza Pehlivan, “Biz ailelerimizle gurur duyuyoruz. Çünkü çocuklara çok erken yaşlardan itibaren sahip çıkıyorsunuz. Onları kendi evlatlarınızdan ayrı görmüyor, her şeyleriyle ilgileniyorsunuz. Yetişmeleri, okula gitmeleri, büyümeleri, meslek sahibi olmaları konusunda devletimizin de sağlamış olduğu imkanları değerlendirmek suretiyle rehberlik ediyorsunuz, büyüklük yapıyorsunuz, büyüklük gösteriyorsunuz" dedi.

 

"KUTSAL BİR İŞ YAPIYORSUNUZ"

 

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise belediye olarak koruyucu aile konusunda ellerinden geldiği kadar hem tesislerini hem de imkanlarını zorlayarak çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Gültak, " Kutsal bir iş yapıyorsunuz. Bütün ailelere hürmetlerimi sunuyorum, saygılarımı sunuyorum. Gerçekten önemli bir iş yapıyorsunuz. İyi ki varsınız. Allah yardımcınız olsun" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

205 aile 251 çocuğun koruyucu ailesi oldu

 

Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürü Veysel Topkaya, “Amacımız devlet korumasında kalan tüm çocuklarımızı sıcak bir aile ortamına kavuşturmaktır. Biliyoruz ki aile sevginin en güçlü halidir. Çeşitli nedenlerle biyolojik aileleri yanında bakımları bir süre için sağlanamayan ve devlet korumasına alınan çocuklarımızın hayata hazırlanabilmeleri için onların sevgi dolu, şefkat dolu bir yuvada yetişmeleri en büyük temennimiz ve arzumuzdur. Bu yüzden kurum bakımı altında bulunan tüm çocuklarımızı koruyucu aile hizmet modeliyle buluşturmak için bütün çabamızla, bütün gücümüzle çalışıyoruz. Mersin ilimizde şu anda 205 ailemizin yanında, 251 çocuğumuza koruyucu aile hizmeti verilmektedir. Burada huzurunuzda tüm koruyucu ailelerimize teşekkür ediyorum ve buradan haykırıyorum. Haydi Mersin, koruyucu aile olalım" ifadelerini kullandı. (İHA)