Her yıl 1500 mezun var, istihdam alanı yok | Güney Gazetesi Mersin

Her yıl 1500 mezun var, istihdam alanı yok

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, gıda mühendislerinin istihdam sorununu TBMM gündemine taşıdı.

Her yıl 1500 mezun var, istihdam alanı yok

ABİDİN YAĞMUR

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Tarım ve Orman Bakanlığı, internet sitesinde 02.06.2022’de yayınladığı personel ilanına göre, toplamda 1800 personel alımı gerçekleştirileceğini duyurmuştur. Bakanlık, alacağı 1800 personelden sadece 135 kişiyi gıda mühendislerine ayırmıştır” dedi.

 Türkiye’de özel ve kamu üniversitelerinde yaklaşık 52 gıda mühendisliği bölümü ve yaklaşık 1500’ün üzerinde kontenjanın olduğunu kaydeden Turan, bu rakamlar dikkate alındığında gıda mühendis personel alım sayısının oldukça düşük olduğuna işaret etti.

Turan, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıda mühendisi alım sayısının düşük olması nedeniyle, gıda mühendisleri özel sektörde, asgari ücret düzeyinde fazla mesai çalışma koşullarında çalışmak zorunda kalmaktadır. Özel sektöre tabi olan gıda mühendisleri halk sağlığından önce çalıştıkları şirketin daha fazla kazanması için etik değerlerinden vazgeçmeye zorlanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı gıda mühendisleri alım sayısını yükseltmeli ve özel sektörde çalışan gıda mühendislerinin çalışma koşullarını iyileştirmelidir” ifadelerini kullandı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıda mühendisi personel alım sayısını düşük tutmasının nedenleri nelerdir? Bakanlığınız bünyesinde gıda mühendisi istihdam sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar var mıdır? Bakanlığınız tarafından özel sektörde çalışan gıda mühendislerinin çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik çalışmaları nelerdir?”