Turizm beldelerinin tadı yok! | Güney Gazetesi Mersin

Turizm beldelerinin tadı yok!

Haziran ayının sonlarına gelindi, okullar kapandı, sınavlar bitti, havalar iyiden iyiye ısındı ancak Mersin’in tatil beldelerinde her yaz görmeye alıştığımız tatilci yoğunluğu henüz görülmesi. Önemli turizm beldelerinden Kızkalesi hafta sonunda bile oldukça sakindi. İşletmeciler, “Kurban Bayramı tatilini bekliyoruz” diyor.

Turizm beldelerinin tadı yok!

ABİDİN YAĞMUR

 

Ekonomik krizin etkisi hayatın her alanında kendini gösterdi, vatandaşın alım gücü düştü. Hal böyle olunca yaz sezonuna büyük ümitlerle giren turizm sektörü haziran ayını beklentilerinin altında misafir sayısıyla kapattı.

Mersin’in önemli turizm beldelerinden Erdemli’ye bağlı Kızkalesi, her yıl haziran ayının ikinci yarısından itibaren çok sayıda yerli ve yabancı konaklamalı turist ile Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman gibi çevre illerden gelen günü birlik misafirleri ağırlardı. Haziran ayının son hafta sonunda Kızkalesi’nde o alışıldık kalabalık görüntüleri yoktu.

Beldede birçok otel yarı kapasiteye bile ulaşamazken plajlarda, lokanta ve içkili mekanlardaki tenhalık sektörün durumunu kanıtlar gibiydi.

Kızkalesi çevresinde konaklama hizmeti veren işletmelerin umudu ise temmuz ayında. Kurban Bayramının bu yıl yaz mevsiminin tam ortasına geldiğini ifade eden işletmeciler, “Kızkalesi’nde sezon tam olarak başladı diyemeyiz. Henüz tam kapasite çalışamadık. Az sayıda ve kısa süreli müşteriler oldu. Ama Kurban Bayramı’nda tam kapasite olacağını tahmin ediyoruz. Kurban Bayramı tatilini bekliyoruz” dedi.