“Köylü süte yumurtaya muhtaç hale geldi” | Güney Gazetesi Mersin

“Köylü süte yumurtaya muhtaç hale geldi”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Çamlıyayla’da köylü ve esnafla görüşmeler yaptı. Artan yem fiyatları yüzünden hayvan bakamadıklarını söyleyen köylü kadın sütü ve yumurtayı pazardan satın almak zorunda olduklarını ve iktidarı affetmeyeceklerini söylerken, esnaf ise yem fiyatlarının katlandığını ve herkesin fiyatlardan şikayetçi olduğunu belirtti.

“Köylü süte yumurtaya muhtaç hale geldi”

MAHSUN KILIÇ

 

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Çamlıyayla’da köylüler ve esnafla bir araya geldi. Yem fiyatları yüzünden hayvan bakamayacak duruma geldiklerini söyleyen köylü kadın, içecek sütü dahi satın aldıklarını söyledi, esnaf ise zamlanan ürün fiyatlarından şikayet etti.

 

“BU OLANLARI AFFETMEYECEĞİM”

 

Başarır’a yem fiyatlarına gelen zamlar yüzünden hayvan bakamadıklarını söyleyen köylü kadın iktidarı affetmeyeceğini söyledi. Gelen zamlarla beraber artan yem fiyatlarını üreticinin karşılayamadığı belirtilirken, köylü kadın, “Bir ineğim vardı bakamaz hale geldim yemin torbası 450 lira bir hafta gitmiyor. Köyde inek yok süt alalım, sütü pazardan alıyoruz köylü olduğumuz halde. Hayvan bakamıyoruz, buğday, ekin ekemiyoruz. Tavuk yeminin torbası 150 lira bir hafta gidiyor, tavuk bile besleyemiyoruz. Çok kötü bir durumdayız. Bu olanları affetmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

 

ESNAFTA KATLANAN YEM FİYATINDAN ŞİKAYETÇİ

 

Ardından yem satan bir esnafın dükkanını ziyaret eden Başarır, geçen seneki yem fiyatları ile bu seneki yem fiyatlarının karşılaştırmasını yaptı. Yem fiyatları hakkında Başarır’a bilgi veren esnaf, “Geçen sene civciv yemi 230 lira iken bu sene 500 lira oldu. Süt yemi geçen sene 150 lirayken bu sene 450 liraya çıktı. Buğday geçen sene 3,5 lira iken bu sene 9 lira yani 3 katı. Kuş yemi geçen sene 3 liraydı bu sene 15 liraya çıktı. Tavuk yemi geçen sene 215 lira idi bu sene 450 liraya çıktı. Darı geçen sene 3 lirayken bu yıl 9 lira. Küspe geçen yıl torbası 130 liraydı bu yıl ise 350 liraya çıktı. Maalesef bu fiyatlardan herkes şikayetçi Tayyip Bey sağ olsun” diye konuştu