“Besiciler açık fatura ile yem alıyor” | Güney Gazetesi Mersin

“Besiciler açık fatura ile yem alıyor”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin’de hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti. Kurban Bayramı’na kısa bir zaman kalmasına rağmen hayvanlarını satamadığını dile getiren Mersinli bir besici, “Yem aldım, fiyatları yazmıyor. Bayramdan sonra ne zaman parasını ödeyebilirsek o zaman ki fiyatı yazacaklar” dedi.

“Besiciler açık fatura ile yem alıyor”

ZELİHA ÖZİPEK

 

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin’de büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin ahırlarını ziyaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz hafta “Süt fiyatı yükseldiği için, yem fiyatı yükseliyor” açıklamasına tepki gösteren Gökçel, “Faiz sebep enflasyon sonuç diyorlardı, süt fiyatları yükselince yem fiyatı yükseliyor diyor. Bunların bu işi yapamayacağı belli” dedi.

Kurban bayramı yaklaşmasına rağmen kurbanlıklarını satamadığını belirten Mersinli bir besici, “11 tane malım vardı 1 tane satamadım. Bunları satamazsam biraz daha yemle besleyip kasaba vereceğim. Bu işi de bırakacağız. Bu seneden sonra bitti” diye tepki gösterdi.

CHP’li Gökçel, “Hayvan yetiricilerimiz bir bir hayvan yetiştiriciliğini bırakıyor. Markette insanlar 150 – 160 TL’ye peynir alamıyorlar. Siz bu işi bırakırsanız önümüzdeki günlerde vatandaşlarımız ne peynir alabilecek ne yağ alabilecek” ifadelerini kullandı.

Besici, “Biz üretmezsek marketten nasıl alacaksınız?” diye konuştu. Hayvancılıktan geçinemediği için günlük yevmiye ile başka işler yaptığını belirten Mbesici, “1 yıldır bu hayvanları yetiştiriyorum. Yevmiye ile geçiniyorum. Yem borcum var, açık hesabım var yemcide o gün fiyat ne olursa onun üzerinden borç ödüyorum” dedi.