“Vatandaş gramla kahvaltılık alıyor” | Güney Gazetesi Mersin

“Vatandaş gramla kahvaltılık alıyor”

Kahvaltılık ürünlerde yüzde 150’ye varan artış yaşandığını söyleyen esnaf, alım gücü düşen vatandaşın günlük kahvaltılık aldığını söyledi

“Vatandaş gramla kahvaltılık alıyor”

MAYSA DERYAYEVA

 

Yem fiyatlarına gelen zamlarla beraber geçen sene 4,50 liraya satılan çiğ sütün litre fiyatı şu an 12 lirayı bulmuş durumda. Artan süt fiyatı bir yılda peynir fiyatlarının da katlanmasına sebep oldu. Artan enflasyonla birlikte vatandaşların alım gücü düşerken kahvaltıların vazgeçilmez üçlüsü olan zeytin, peynir ve yumurta fiyatlarına da her geçen gün zam geliyor. Dar gelirli vatandaşın artık kahvaltılık ürünleri gramla aldığını söyleyen şarküteri esnafı, ürünlere zam her gün zam geliyor vatandaş günübirlik peynir zeytin alıyor”

3 yıldır kahvaltılık ürünü satan dükkan işleten Osman Kaplan, fiyatlardan dolayı vatandaşın günlük tüketeceği miktarda ürün aldığına dikkat çekerek, “Eskiden 1 kilogramlık peynir alan vatandaş şimdi 250- 500 gram arasında peynir satın alıyor” dedi.

 

 

“KAHVALTILIK ÜRÜNLERE NEREDEYSE HER GÜN ZAM GELİYOR”

 

Kahvaltıda tercih edilen peynir çeşitlerinde yüzde 150 oranında artış yaşandığını ifade eden Kaplan, “Peynir fiyatlarında sürekli fiyat güncellemesi oluyor. İnek, keçi sütündeki artıştan dolayı süt ürünlerinde artış yaşanıyor. Süt üreticileri yem fiyatı, inek bakımı fiyatındaki maliyeti süte yansıtıyor. Bundan ötürü süt daha yüksek fiyatlardan elimize ulaşıyor. Peynir fiyatında yaklaşık yüzde 150 oranında artış yaşandı. Geçen yıl kilogramı 30 lira olan bir peynirin fiyatı şu an 80 liraya yükseldi” şeklinde konuştu.

 

“VATANDAŞ GIDIM GIDIM ÜRÜN ALIYOR”

Enflasyon karşısında vatandaşın alım gücünün düştüğüne dikkat çeken Kaplan, vatandaşların kahvaltılık ürünlerini gramla aldığını söyledi. Kaplan, fiyat artışlarının her gün yaşandığını ve bu durum karşısında vatandaştan özür dileyerek ürün sattıklarını belirterek, “Geçen yıl 15’li yumurtanın fiyatı 9 liraydı şimdi 22,50 liraya yükseldi. Geçen sene 35 lira olan zeytinin fiyatı, şu anda 93 liraya kadar yükseldi. Vatandaşın alım gücü oldukça düşük. Vatandaş gıdım gıdım yaşıyor. Yarını bile düşünmeden bugün ne yiyebilirim, bugün çocuklarını aç bırakmadan nasıl yaşayabilirim derdinde çünkü peynir, zeytin ekmekten sonra en büyük tüketim ürünü.  Eskiden 1 kilogram zeytin peynir alan tüketici, 250 gram 500 gram arasında ürün satın alıyor. Bazı müşteriler yarından daha ucuza alabilmek için 2 kilogram alarak stok yapıyor. Biz bu fiyat artışlarını müşteriye özür dileyerek aktarıyoruz. Zamlı ürün geldiği için her gün zam yapıyoruz” ifadelerini kullandı.