“Cumhurbaşkanı uçağını satsın yangın söndürme uçağı alsın” | Güney Gazetesi Mersin

“Cumhurbaşkanı uçağını satsın yangın söndürme uçağı alsın”

Marmaris’te hafta başında çıkan yangın hala kontrol altına alınamadı. İktidarın geçen seneki orman yangınlarından ders almadığını söyleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı bu ülkenin topraklarını seviyorsa, geçen seneden bir parça ders alsın. Katar’da aldığı 500 milyon dolarlık uçağa binmesin, onu satsın. En az dört bölgeye yetecek uçak ve helikopter olur” dedi.

“Cumhurbaşkanı uçağını satsın yangın söndürme uçağı alsın”

MAHMUT SÖNMEZ

 

21 Haziran günü Marmaris’te başlayan orman yangınında söndürme çalışmaları devam ediyor. Orman yangınının kısa sürede kontrol altına alınmamasına tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ülkede yeteri kadar yangın söndürme uçağının olmadığını söyledi.

 

MERSİN’DE Kİ YANGINI HATIRLATTI

Mersin’de geçen yıl çıkan orman yangınlarında ateşi söndürmek için halkla birlikte su tankerleri ve hortumlarla yangını söndürmek durumunda kaldıklarını belirten Başarır, “Koskoca Mersin’de çıkan yangını söndürmek için tek bir helikopter vardı. O da kovalarla denizden suyu alıp yangının üstüne boşaltıyordu. Yani lütfen bir parça olsun inandırıcı olsunlar. Marmaris’te bugün bizim helikopterlerimiz varsa guru duyarım” dedi. Yetkililerin geçen sene ki orman yangınlarından ders alması gerektiğinin altını çizen Başarır, “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı bu ülkenin topraklarını seviyorsa, geçen seneden bir parça ders alsın. Katar’da aldığı 500 milyon dolarlık uçağa binmesin, onu satsın. En az dört bölgeye yetecek uçak ve helikopter olur. Artık bir parça edep diyorum. Kendi gökyüzünden uçakla ülkeyi seyrederken, bu ülkedeki insanların ormanı, evi ve canı yanıyor” dedi.

 

 

“GEÇEN SENE Kİ YANGINLARDA DA UÇAK VAR DEDİLER”

İktidar üyelerinin geçen seneki yangınlarda da uçak ve helikopterler olduğunu söylediklerini belirten Başarır, “Aynı şeyi Adana ve Mersin’de de söylediler; ‘Uçaklarımız, helikopterlerimiz var’ dediler. Küçük bir uçakla üç saatte söndürülebilecek bir yangın üç hafa sürdü.