Silifke’de yoğurt yarışması | Güney Gazetesi Mersin

Silifke’de yoğurt yarışması

Silifke’de bu yıl 20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında 49. su kutlanan Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivali etkinlikleri kapsamında en iyi yoğurt yapma yarışması düzenlendi.

Silifke’de yoğurt yarışması


Silifke Belediyesine ait Emekliler Kıraathanesinde düzenlenen ve yedi kişinin katıldığı yarışmanın jüri üyeliklerini ise Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Can, Türk Eğitim-Sen Silifke Şube Başkanı İbrahim Atalay, Belediye Meclis Üyesi Rahmi İlik, Olba Süt ve Süt Ürünleri Sahibi İsmail Köroğlu ve Esnaf Zekeriya Şenel yaptılar.

Yarışma öncesinde festival etkinliklerine yurt içinden ve yurt dışından katılan halkoyunları ekipleri  ve Silifke Belediyesi Halk Oyunları Gurubu da bir gösteri sundu. Gösterilerin ardından halkoyunları grubu oyuncularına meşhur Silifke yoğurdu ikram edildi.

En iyi yoğurt yapma yarışmasında ise Mahmut Koçak birinci, Döne Tamer ikinci, Selen Parlatan ise üçüncü oldular. Dereceye girenlere ise Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok tarafından para ödülü verildi.

Başkan Altunok ödül töreninde yaptığı konuşmada, meşhur Silifke yoğurdunu tanıtmak amacıyla festival etkinlikleri kapsamında yoğurt yarışması düzenlemeye devam ettiklerini söyledi. Düzenledikleri yarışmaya katılan herkese teşekkür eden Başkan Altunok, "Uluslar arası Silifke Müzik ve Folklor Festivalimize  pandemi  nedeniyle iki yıl ara vermiştik. Çok şükür bu yıl yeniden kutlamak nasip oldu. Bu yıl 49.sunu düzenlediğimiz Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivalimizi en iyi şekilde kutlamak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Uluslararası bir kutlama ile gerçekleştirdiğimiz festivalimizde yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da konuklarımız var. Onların ve halkımızın da büyük katılımları ile festivalimizde tam bir kültür kaynaşması yaşıyoruz. Silifke denince akla ilk yoğurt geliyor. Türkülerimize girmiş, oyunlarımıza konu olan, Yörüklerimizin geçim kaynağı olan yoğurt, Silifke için büyük öneme sahiptir. Ticaret Odası, belediyemiz ve diğer kurumlarla birlikte yoğurdumuza coğrafi işaret belgesi aldık. Silifke’mizde ürettiğimiz çileğimiz ve yoğurdumuza coğrafi işaret belgesi almaktan dolayı sevinçliyiz, emeği geçenleri kutluyorum. Festival etkinlikleri içerisinde düzenlediğimiz en iyi yoğurt yapma yarışmasına katılan tüm hemşeherilerimize, jürimize ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Silifke yoğurdumuzun pazarlanması ve ilçemize gelen misafirlerimizin Silifke yoğurdunu yiyebilecekleri veya satın alabilecekleri yeni bir yoğurt pazarı projesi üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. En kısa zamanda bu projemizi de hayata geçireceğiz” diye konuştu. 

Belediye Başkanı Altunok,  yarışmaların ardından en iyi yoğurt yapma yarışmasına sponsor olan Üç Kardeşler süt ve süt ürünleri işletmecisi Osman İlik ve  jüri üyelerine teşekkür ederek festival anısına İlçe Kaymakamı Abdullah Aslaner’le birlikte bir de plaket verdiler. (Haber Merkezi)