Sağlıkçılar iş bırakmaya hazırlanıyor | Güney Gazetesi Mersin

Sağlıkçılar iş bırakmaya hazırlanıyor

Aile hekimliği uygulamalarını protesto etmek isteyen ve yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek isteyen Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanları iki günlük iş bırakmaya gidecek. Sağlığın ticarileşmesine karşı olduklarını söyleyen Genel Sağlık İş Mersin Şubesi Başkanı Dr. Gürbüz Şen, “Aile hekimliği yeniden ülke gerçeklerine göre yeniden kurgulanmalıdır. Kafasına esen her yeni bürokratın yeniden düzenlediği uygulamalarla buraya kadar gelinmesi bile bir mucizedir” dedi.

Sağlıkçılar iş bırakmaya hazırlanıyor


ZELİHA ÖZİPEK

 

Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanları iş bırakmaya hazırlanıyor. Mersin Aile Hekimleri Derneği (MAHDER), Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) üyeleri 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde Aile hekimliği uygulama yönetmeliğini protesto etmek için iş bırakma eylemi gerçekleştirecekler.

 

“ARTIK BU MASKELİ BALOYA SON VERMELİYİZ”

 

Yaşadıkları sorunlara değinen Genel Sağlık İş Mersin Şubesi Başkanı Dr. Gürbüz Şen, “Aile hekimliği yaptığım altı yıl boyunca Mersin Aile Hekimleri Derneği (MAHDER), Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) ile birlikte yıllarca farkındalık oluşturmaya ve içinde sağlık olmayan sağlık politikalarına karşı farkındalık oluşturmaya çalıştık. Sayısını hatırlamadığımız kadar çalıştaya, toplantıya katıldık. Birçok kez iş bıraktık, miting yaptık. Artık bu maskeli baloya son vermeliyiz. Aile hekimliği yapmayan, aile sağlığı merkezini sadece ziyaret edince görenlerin, sahayı ve sorunlarını bilen bürokratlarınsa seslerini çıkarmadığı bu bürokratik yapının çıkardığı yönetmeliklerle bugünlere gelindeyse sahada aile hekimliği, aile sağlığı elamanı olarak çalışan arkadaşlarımızın derneklerin, sendikaların AHEF’in özverili çalışmaları sonucudur bu” dedi.

 

“AİLE HEKİMLİĞİ ÜLKE GERÇEKLERİNE GÖRE DÜZENLENMELİDİR”

 

İktidarın sürdürdüğü sağlık politikalarının sonunun geldiğini söyleyen Şen, “Saha uygulamaları yap-boz tahtasına dönmüştür. Yapılan yönetmelikler saha uygulamasından ziyade kopyala yapıştır Avrupa örneklerine göre çıkartılmaktadır. Aynı şeyleri defalarca yapıp farklı sonuçlar beklemek bizlere yakışmaz. Aile hekimliği yeniden ülke gerçeklerine göre yeniden kurgulanmalıdır. Kafasına esen her yeni bürokratın yeniden düzenlediği uygulamalarla buraya kadar gelinmesi bile bir mucizedir” diye konuştu.

 

“BİR ŞEY DEĞİŞİR HER ŞEY DEĞİŞİR”

 

Sağlık sisteminin ticarileştirilmesine karşı olduklarını belirten Şen, “Genel sağlık iş olarak emperyalist merkezlerce dayatılan, sağlığı piyasalaştıran politikalara karşıyız, sınıf ve kitle sendikacılığı temelinde, Atatürk’ün başlattığı ulusal, kamucu ve halkçı sağlık politikalarını savunuyoruz. Bu maskeli baloya dur demek için. Aile hekimi, aile sağlığı merkezi çalışanı arkadaşlarımızın yanında olmak için. 30 Haziran 1 Temmuz'da iş bırakıyoruz. Bir şey değişir her şey değişir” ifadelerini kullandı.