“Sokağın sesi oldum” | Güney Gazetesi Mersin

“Sokağın sesi oldum”

Mersin’de ekonomik krize dikkat çekmek için dükkanına 2 adet pankart asmak isteyen esnaf Oktay Avcu pankartları asamamasına rağmen polis tarafından gözaltına alındı. Tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Okay Avcu, “İnsanları görüyorum, yaşananları görüyorum benim canım yanıyor. İnsanlar çaresiz, insanlar korkuyor. Nasıl ses çıkaracağını da bilmiyor. Ben bir anlamda milyonlarca insanın, sokağın sesi oldum” dedi.

“Sokağın sesi oldum”

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin’de esnaflık yapan, ayrıca yayınlanmış şiir kitapları bulunan Oktay Avcu, birkaç yıl öncesine kadar Recep Tayyip Erdoğan hayranıydı. Avcu farklı tarihlerde yaptığı tek kişilik eylemlerle Erdoğan’a destek vermişti.

Ancak son aylarda yaşanan ekonomik kriz bir zamanların ateşli Erdoğan savunucusu olan Oktay Avcu’nun da söylem ve eylemlerini değiştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi politikalarını eleştirmek, esnafın içinde bulunduğu duruma dikkat çekmek için kendi dükkanına 2 pankart asmak isteyen Avcu polisler tarafından engellendi, pankartlarına el konuldu. Avcu da tepkisini, para kasasını yere atarak gösterdi.

Pankartlar açılamadı ancak Oktay Avcu, eylem sırasında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Bir gün polis merkezinde tutulan Avcu, savcılık tarafından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkeme ise Avcu’yu adli kontrol şartıyla bıraktı.

 

“YAŞANANLARI GÖRÜYORUM, CANIM YANIYOR”

 

Okay Avcu, serbest bırakılmasının ardından gazetemize açıklamalarda bulundu.

“Şu an yaşanan ekonomik kriz sadece benim şahsi sorunum değil” diyen Avcu, “Ülkenin düştüğü durum beni üzüyor. Ekonominin düştüğü durum beni üzüyor. 12 yıldır işletmecilik yapıyorum. Sokağın gerçeklerini görüyorum. Ülkenin gerçeğini ben kişiselleştirdim. Ülkenin gerçeğini kendim üzerinden anlattım. Ben insanları görüyorum, yaşananları görüyorum, benim canım yanıyor. Akaryakıtı görüyorsun, doları görüyorsun, ekmek kuyruklarını görüyorsun, vatandaşın halini görüyorsun… Asgari ücret 4250 lira, 2500 lira emekli maaşı alanlar var, insanlar ekmek alamıyor, ekmek kuyruklarına giriyor, bunları görüyorum üzülüyorum. Bunları dile getirmek istedim” dedi.

 

“MİLYONLARCA İNSANIN SESİ OLDUM”

 

AKP hükümetlerinin ve Erdoğan’ın çok büyük vaatlerle, çok büyük umutlarla geldiğini 20 yıl sonunda ülkeyi 2000 öncesine döndürdüklerini ifade eden Avcu, “Dolar 2 lirayken esnaf kasa atıyordu dolar bugün 17 lira. İnsanlar çaresiz, insanlar korkuyor. Nasıl ses çıkaracağını da bilmiyor. Şu an toplumun yüzde 65’i, 70’i Erdoğan’ı istemiyor. Artık yeter diyor. Ama insanlar alternatif bulamıyor. Nasıl ses çıkaracağını da bilmiyor. Ben bir anlamda milyonlarca insanın, sokağın sesi oldum” diye konuştu.

 

“ÜLKEYİ SUSTURMAKTIR”

 

Avcu, “Bu eylemle ülkenin gerçeklerini gün yüzüne çıkarmak istedim. Ekonomik olarak, sosyal olarak, kültürel olarak, demokrasiyi, özgürlükleri bir noktada birleştirmek ve bir ses çıkarmak istedim. Daha sonra Güvenlik Şube beni gözaltına aldı. Bir gün nezarethanede kaldım. Savcılık tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme de adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Bir ülkenin şairlerini susturmak, konuşturmamak ülkeyi susturmaktır. Bunun için üzgünüz. Olmasa iyi olurdu” ifadelerini kullandı.