Taksim Sosyete Pazarına Yoğun İlgi | Güney Gazetesi Mersin

Taksim Sosyete Pazarına Yoğun İlgi

Yenişehir Taksim Sosyete Pazarı bu hafta Çarşamba günü açılışını yaptı. Aracı olmadan üretici, esnaf ve kadın emeğinin direk halkla buluştuğu pazarda ürünler ucuz fiyata halka sunuluyor. İlk günü olmasına rağmen uygun fiyat ve bol çeşidin olduğu pazara halkın ilgisi yoğundu. Piyasada ürün fiyatlarının arttığını ve halkın alım gücünün düştüğünü söyleyen Pazar Kurucusu Necati Gürler, “Amacımız üretici ile vatandaş arasında aracıyı kaldırmak. Bu vesileyle esnaf aracıya para kaptırmıyor, vatandaşta bu zor günlerde ucuza ürün alıyor” dedi.

Taksim Sosyete Pazarına Yoğun İlgi

MAHMUT SÖNMEZ

 

Yenişehir Taksim Sosyete Pazarı Çarşamba günü Forum AVM arkası, Yenişehir İtfaiye yanında hizmete girdi. Bundan sonra her hafta Çarşamba günü halka hizmet verecek olan sosyete pazarının amacı yükselen enflasyonla birlikte alım gücü düşen vatandaşa araca olmadan ucuz ürün sunmak.

 

“AMACIMIZ ESNAFIN İŞ YAPMASI VE ALIM GÜCÜ DÜŞEN HALKA UCUZ ÜRÜN SUNMAK”

 

Yenişehir Taksim Sosyete Pazarının kurucularından olan Necati Gürler, enflasyonla birlikte bütün ürünlere zam geldiğini buna karşın vatandaşın alım gücünün düştüğünü belirtti. İnsanların özellikle son zamanlarda ekonomik krizden kaynaklı temel gereksinimlerini bile zor karşıladığını belirtti. Yaşanan ekonomik krizle birlikte geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların sorunlarına bir nebzede olsa destek olabilmek için Yenişehir’de sosyete pazarı kurup ucuza kaliteli ürün satma kararı aldıklarını belirtti.

 

“DIŞARIDA BU FİYATLARA ÜRÜN BULMAK İMKANSIZ”

 

Kurdukları sosyete pazarında giysi, hediyelik eşya, ev tekstili ve küçük ev gereçleri satıldığını belirten Gürler, “Bizler burada öncelikle Mersinli üretici, esnaf ve kadınların ürünlerini ilk elden satmasını amaç edindik. Mersin’de üretim yapan tekstil firmaları, esnaflar buraya gelip aradan aracıyı çıkararak direk vatandaşa ürün satıyor. Ya da fabrikadan terlik alan esnaf gelip burada aracısız ürün satıyor. Fiaytlara bakarsanız görürsünüz, tezgahlarda 10 liraya gömlek, 15 liraya terlik, çok ucuza şort, çocuk kıyafetleri pijama satılıyor. Şu an maalesef bu ürünleri bu fiyata dışarıda bulmak imkansız. Hem esnaf ürününü satıyor hem de vatandaş bu zor günlerde çok ucuza ürün satın alabiliyor” diye konuştu.

 

KADIN EMEĞİ TEZGAHLARDA

 

Pazarda özellikle kadın emeğine ve kadın üreticilere çok önem verdiklerini belirten Gürler, “Pazarımızda azımsanmayacak sayıda kadın üreticilerimiz var. Onlarda el emeği göz nuru ile ürettikleri hediyelik eşya, oyuncak, el işi, tablo gibi ürünleri vatandaşa ulaştırma imkanı buluyor. Bu vesileyle kadın emeğinin ön plana çıkmasını ve kadınların ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durmasına destek vermek istiyoruz” dedi.

 

“İLK GÜN OLMASINA RAĞMEN HALKIN İLGİSİ YOĞUNDU”

 

Yenişehir Taksim Sosyete Pazarının her hafta Çarşamba günü açılacağını söyleyen Gürler, bu hafta pazarın ilk günü olmasına rağmen halk tarafından yoğun bir katılımın olduğunu söyledi. İlk günden bekledikleri ilgiyi gördüklerini söyleyen Gürler, “İlk günümüzde bu kadar ilginin olması sevindirici. Hem esnafımız satışlardan memnun hem de vatandaşlar ürün çeşitliliğinden ve ucuz fiyatlardan memnun. Karşılaştığımız yoğun ilgi bize doğru bir iş yaptığımızı ve vatandaşın buna ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdi. Mersinli vatandaşlarımıza ve esnafımıza hayırlı olsun. Bu pazarı kurmamızda bize destek olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer ve Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e halkımız ve esnafımız adına teşekkür ederim.

10 LİRAYA GÖMLEK SATILIYOR

 

Yenişehir Taksim Sosyete Pazarında müşteriler en fazla kıyafet tezgahlarına ilgi gösterdi. Mağazalarda 100 liraya bile gömlek bulmak mümkün değilken, sosyete pazarında gömlek ve bluzlar 10 liradan satılıyor.

Taksim Sosyete Pazarının ilk günü olmasına rağmen özelikle kadınlar pazara yoğun bir ilgi gösterdi. Kıyafet, züccaciye, terlik, ev tekstili ve hediyelik eşyaların satıldığı pazarlarda müşteriler özellikle bol çeşidin olduğu ve piyasaya göre çok ucuz olan kıyafet tezgahlarına ilgi gösterdi. Mağazalarda en ucuz gömleği dahi 100 liraya bulmanın zor olduğu bugünlerde sosyete pazarında 10 liraya gömlek, 7,50 liraya şort, 15 liraya pijama satılmakta.