“2. ve 3. Lig maçlarını canlı yayınlamayı düşünüyoruz” | Güney Gazetesi Mersin

“2. ve 3. Lig maçlarını canlı yayınlamayı düşünüyoruz”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, bir televizyon kanalına konuk oldu.

“2. ve 3. Lig maçlarını canlı yayınlamayı düşünüyoruz”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, bir televizyon kanalına konuk oldu. Emre Bol’un moderatörlüğündeki özel yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Büyükekşi, 2. ve 3. Lig maçlarını dijital olarak naklen yayınlamayı planladıklarını belirtti.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi konuya ilişkin, “2. ve 3. Lig maçlarının daha yakından takip edilebilmesi için dijital olarak naklen yayınlanmasını planlıyoruz. Buradan maddi gelir elde edip kulüplere de katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca bu liglerdeki oyuncuların scoutlar tarafından izlenmesini sağlamak istiyoruz. Bu maçların naklen yayınlanırsa şeffaflık da sağlamış oluruz” diye konuştu.

 

 

Diğer projelerden de değinen Büyükekşi, şunları söyledi: “Başta MHK olmak üzere kurulları tekrar oluşturacağız. En büyük sorunun hakem atamaları ve hakem hataları gibi gözüküyor. Türkiye’de futbolun marka değeri dibe vurmuş durumda. Bu marka değerini artırmamız gerekiyor. Rahmetli Hasan doğan döneminde sağlanan güven ortamını tekrar sağlamak istiyoruz. Hakemlerin itibarını yukarı çekip onlara olan güveni artırmak istiyoruz. İnsanın yapacağı kısımları en aza indirmek istiyoruz. Bunun için de her alanda kriterler getirmek istiyoruz. TFF’nin kurumsallığını üst seviyeye çekmek istiyoruz. Gözlemciyi stada göndermeden maçı izleyip raporunu yazmasını sağlamak istiyoruz. Bu raporu da yapay zekâ kullanarak elde edilen verilerle birleştirip ona göre hakem notu oluşturmak istiyoruz. Hakem atamalarında da yapay zekâ kullanmak istiyoruz. Hakemler için özel bir eğitim merkezi oluşturmayı planlıyoruz. ‘VAR’ hakemleri ile sahadaki hakemleri ayırmayı planlıyoruz. Hakemlerin maç sayısını daha eşit dağıtmak istiyoruz. Amacımız hakemlerin değil, futbolun konuşulduğu ortamı oluşturmak.”

TFF Başkanı Büyükekşi, futbolda altyapı ve akademi konusunun sıkıntılı olduğunu aktararak, “Takımlarımızda A takım ile altyapı hocaları birbirinden kopuk. Yurtiçi ve yurtdışındaki olumlu örnekleri alıp akademi yapılanmasına destek olmak istiyoruz” diye konuştu. (İHA)