“Sorunlarımıza ortak akılla çözüm bulacağız” | Güney Gazetesi Mersin

“Sorunlarımıza ortak akılla çözüm bulacağız”

Mersin SMMMO Yönetim Kurulu, basın mensupları ile bir araya geldi. Oda üyelerinin kendilerine verdiği desteğin çok kıymetli olduğunu söyleyen Oda Başkanı Emin Levent Tükili, mesleki sorunlarına çözüm bulmak için yönetim kurulu olarak büyük çabalar sarf edeceklerini öte yandan da geleceğe dönük yeni projelere de odaklandıklarının altını çizdi.

“Sorunlarımıza ortak akılla çözüm bulacağız”


MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (Mersin SMMMO) Yönetim Kurulu odanın konferans salonunda basın mensupları ile bir araya geldi.

Mersin SMMMO’nun 24. Olağan Genel Kurulunun demokrasi şöleni şeklinde gerçekleştiğini belirten Başkan Emin Levent Türkili, “Meslek camiamızın bizlere verdiği güven, destek manasında çok kıymetlidir. Bu anlamda sorumluluğumuzun, bilinciyle, verginin toplanmasında, ülkenin kalkınmasında kamu görevi yapan bizler Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımla birlikte; 3568 sayılı meslek yasamızın bizlere vermiş olduğu hak, yetki ve sorumlulukların farkında olarak yeni mesleki haklar ve kazanımlar sağlama konusunda taleplerimizi yetkililere ve Mersin kamuoyuna anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

‘MALİ TATİL’İN İŞLEVSEL OLMADIĞINI SÖYLEDİ

 

Mali tatilin işlevsel olmadığını ve ilgili yasanın günün şartlarına göre düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Türkili, “İşlevsel olmayan Mali tatil, 1989 yılında kabul edilmiş fakat günümüz şartlarında yetersiz kalan 3568 sayılı yasamızın günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi ve revizesi konusunda, Hizmet akdi ile çalışan ve çalışanlar listesine kayıtlı meslek mensuplarımızın, özlük hakları, 2022 yılı asgari ücret tarifesi revizesi gibi konuları yine siz değerli basın mensupları kanalı ile yeniden gerekli düzenlemelerin yapılması için gündemde tutma, sonuç alma çalışmalarımız devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

 

“YENİ PROJELERE ODAKLANMIŞ DURUMDAYIZ”

 

Ortak akılla güçleneceklerini ve üretimle başarıyı yakalayacaklarını söyleyen Tükili, geleceğin mesleki denetimini ele geçirmek için çalışacaklarını aktardı. Mesleki sorunlarına çözüm noktasında gündem yaratan bir anlayışla çalışacaklarını söyleyen Türkili, “Odanın vizyonu ve kurumsal yapısını güçlü kılarak gençlerin enerjisini ve tecrübelilerin bilgisini birleştirerek bir sinerji bir enerji yaratacağız. Bu bağlamda, göreve gelir gelmez Yönetim Kurulumuzdaki arkadaşlarım ile birlikte mesleğe ve meslektaşa değer katan güvence sağlayan risk ve gelecek odaklı ve danışılan oda olma mantığı ile sorunlarımızın çözümü için aklı önceleyerek içinde bulunduğumuz sürecin amaç ve araçlarını da kullanarak sorunlarımızın çözümü için “yeni projelere” odaklanmış durumdayız” diye konuştu.

 

“ZOR ŞARTLARDA ÖZVERİYLE ÇALIŞIYIORUZ”

 

Muhasebeciler olarak bürokrasi, angaryalar ve pandemi süreci dahil, zor şartlarda özveriyle çalıştıklarını söyleyen Türkili, pandemi sürecinde yaşamını yitiren meslektaşları şu sözlerle andı, “Öyle ki; bu süreçte ne yazık ki salgından ötürü yitirdiğimiz meslek mensupları olmuştur. Onlara huzurlarınızda Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.” Yönetime geldikten kısa süre sonra Odanın konferans salonunu ve sergi alanlarını oda üyelerine ve muhasebecilik adaylarına ve 1.derece yakınlarına ücretsiz hale getirdiklerini söyleyen Türkili, diğer etkinliklerde de %50 indirimli olarak hizmete sunduklarını söyledi.

 

“SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAK İÇİN AZAMİ ÇABA SARF EDECEĞİZ”

 

Meslekleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşeceklerini söyleyen Türkili, “Tahsilat zorluğu, üzerimize yüklenen, angaryalar ve benzeri konularda gerekli çalışmaları yapmaya üst kurullarımız ve ilgili bakanlık nezdinde konuları iletmeye, çözüm yolları bulmaya azami çaba göstereceğiz. Aidiyet ve dayanışma duygusunun gelişmesi, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunarak üyelerimizin motivasyonunu arttırmak ve başta iş çevresi olmak üzere mesleğimizle ilgili kurum ve kuruluşlarla, odalarla ve STK’lara görüşerek onlarla iş birliği, içerisinde olarak, mesleğimizin önemini anlatarak sosyal ve kamusal sorumluluğumuzun da farkında olarak, ülkemizin kalkınmasında kaynaklarımızın doğru ve etkin kullanımında, çalışmalarımızı gündeme getirmek amacındayız” dedi.

Başkan Türkili son olarak yönetim kurulu üyelerini basına tanıtırken şu ifadeleri kullandı, “Bugüne kadar odamıza hizmet etmiş muhasebe mesleğinin örgütlenmesinde görev almış katkı sunmuş meslek mücadelesinin öncülerine şükranlarımı sunuyor ve bu dönem birlikte görev yapacağımız odamız kurullarında görev alan tüm çalışma arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum.”