Bahçeden vatandaşa kiraz :15 TL | Güney Gazetesi Mersin

Bahçeden vatandaşa kiraz :15 TL

Komisyoncu aradan çıktı, 35 liradan satılan kiraz 15 lira oldu

Bahçeden vatandaşa kiraz :15 TL

MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersinli çiftçi ürettiği kirazlara komisyoncular maliyetinden daha düşük fiyat verince, ürünlerini kendi satma kararı aldı. Piyasada kilosu 35 lira olan kirazı vatandaşa 15 liraya satan çiftçi Adil Uslu, “Bahçeden direk vatandaşa ulaştırıyorum kirazı. Bu şekilde hem vatandaş ucuza kiraz alıyor hem de ben zarardan kurtuldum” dedi.

 

“KOMİSYONCULAR MALİYETİN ALTINDA FİYAT TEKLİF EDİYORLAR”

 

Yem, gübre ve ilaç gideri artan çiftçi köyde yetiştirdiği kirazı şehir merkezinde kendi satıyor. Toroslar ilçesinin Yüksekoluk köyünde kiraz yetiştiren çiftçi Adil Uslu, “Bu sene girdi fiyatlarımız katlanarak arttı. Bir şekilde ürünlerimizi yetiştirdik ama ürünlerimizi almak isteyen komisyoncular maliyet fiyatının altında fiyat veriyorlar bize. 10 liraya mal ettiğim kirazı benden yedi liraya almaya çalıştılar. Ama bu ürünü marketlerde manavlarda insanlara 35 liraya satıyorlar. Bende ürünümü kendim satmaya karar verdim. Kirazları aracıma doldurup Mersin şehir merkezinde vatandaşlara 15 liraya satıyorum. Hem vatandaş ucuz kiraz yiyor hem de ben ürünümü zararına satmamış oluyorum” dedi.

 

“VATANDAŞ UCUZ ÜRÜN YİYOR BEN ZARARDAN KURTULDUM”

 

Bu sene 10 ton kiraz ürettiğini söyleyen Adil, bir hafta içinde kendi çabalarıyla ürününün 3 tonunu bitirdiğini belirtti. Geriye kalan ürünleri on gün içinde bitirmeyi düşündüğünü söyleyen Adil, tarladan vatandaşa ürün sattığını, aracıları aradan çıkardığını bundan hem kendisinin hem de vatandaşların memnun olduğunu dile getirdi.